Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.08.2012, 16:22

Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратотДитер С. (75) синоќа во Универзитетската болница во Дизелдорф им подлегнал на повредите здобиени од ударот со копје за време на вчерашниот локален јуниорски атлетски митинг

Несреќниот германски атлетски судија Дитер С. (75) синоќа во Универзитетската болница во Дизелдорф им подлегнал на повредите здобиени од ударот со копје за време на вчерашниот локален јуниорски атлетски митинг.

Животот на судијата не беше спасен и покрај брзата реакција на медицинскиот тим и итната операција, откако копјето го погоди во вратот, заработувајќи тешка повреда на каротидната артерија и губејќи многу крв.

Според изјавите на сведоците, во кобниот момент еден 17-годишник го фрлил копјето, а судијата невнимателно побрзал да го измери резултатот, иако тоа не било паднато на земја.

- Тргна да го измери резултатот пред копјето да падне. Веројатно мислел дека добро ја проценил линијата на движењето. Жалам за овој голем инцидент, за загубениот живот и за шокот кој ќе мора да го надмине младиот натпреварувач, кој не е виновен за оваа несреќа – изјави Јохен Грундман, директорот на натпреварувањето.

Митингот во Диселдорф е еден од најголемите митинзи во Германија со традиција повеќе од шест децении, на кој се натпреваруваат атлетичари во сите возрасни категории.


Статијата е прочитана 2005 пати.

Испрати коментарБолт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Канабисот е штетен за мозокот
Пушењето канабис за време на младоста штетно влијае врз мозокот, е заклучок на студијата на научници од Нов Зеланд, која...
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Можете ли да поверувате дека до 2050-та година Нигерија и Египет економски ќе ја престигнат Германија? А кои ли ќе бидат...
Покриени пред и зад камерите
Веќе еден месец Египќаните можат да ја гледаат телевизиска станица Мариа ТВ. Нејзината програма ја водат целосно покриен...
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Ова е веќе втор обид на „зелените„ во последните три дена да го насочат вниманието кон проблемот со експлоатацијата на п...
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |