Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.08.2012, 13:15

Кои ќе бидат најбогати во 2050?

Можете ли да поверувате дека до 2050-та година Нигерија и Египет економски ќе ја престигнат Германија? А кои ли ќе бидат најбогатите држави тогаш?

Дали знаете која е најбогатата земја во светот во 2050-та? Одговорот е Сингапур. По 38 години Сингапурците ќе имаат годишен приход по глава на жител во висина од 137 илјади долари! Всушност на предните места на листата се редат само азиски земји. Според прогнозата на агенцијата „Најт Франк“ (Knight Frank), која го изработува годишниот извештај за распределбата на богатството во светот „Велт рипорт“ (Wealth Report), во 2050 година на следните три места по богатство ќе бидат Хонгконг, Тајван и Јужна Кореја - со средни годишни приходи соодветно 116 илјади, 114 илјади и 107 илјади долари по глава на жител.

Единствената од сегашните економски сили, која ќе учествува во големата игра и по 2050 година, се САД со проектиран приход од нешто над 100 илјади долари. Аналитичарите потсетуваат дека, сепак, тоа е само половина вистина. Да, Сингапур, Хонгконг и Тајван може да станат најбогатите држави, но каква ќе биде внатрешни распределба на богатството во нив? Токму поради неправедната внатрешна распределба во иднина таму се можни социјални немири, протести, тензии меѓу владата и бизнисот, сметаат аналитичарите.

Како е распределено светското богатство во моментов?

Според агенцијата „Најт Франк“, и денес Сингапур е на прво место со среден приход од 56 илјади долари по глава на жител. По него следат Норвешка, САД, Хонгконг и Швајцарија. Во друга слична листа - по Бруто домашен производ (БДП) – на чело повторно е Сингапур, при што Германија се наоѓа едвај на 20. место со 44 илјади евра. Во оваа статистика не се вклучени земји како Луксембург и Катар. Според пресметките на Меѓународниот монетарен фонд, токму тоа се двете најбогати земји во светот, кои се наоѓат пред Сингапур.

Центарот на тежината - барем што се однесува до богатството - денес постепено се поместува на Исток. Ако во 1980 година тој чисто географски се наоѓаше во средината на Атлантскиот Океан (односно - меѓу Европа и САД), во 2050 година веќе ќе биде некаде помеѓу Индија и Кина, прогнозира Дани Кјуа од авторитетната „Лондонска школа за економија“ (London School of Economics). „Велт рипорт“ исто така констатира дека богатството се движи кон Азија и Пацификот, a градовите-лидери на иднината се викаат Дубаи, Пекинг, Шангај. Во моментов, сепак лидер се` уште е Лондон, каде најскапите имоти достигнуваат астрономски цени од речиси 100 илјади евра за квадратен метар. Во комплексот „Оне Хајд Парк“ (One Hyde Park) во 2016 година квадратен метар станбена пов��шина ќе чини дури 125 илјади евра.Европа безнадежно заостанува

Многу земји, особено азиски, во моментов се развиваат со молскавично темпо и во 2050-та година ќе ја престигнат Германија според БДП по глава на жител. Најверојатно нема да поверувате, но меѓу тие земји се дури и Нигерија и Египет – безразлика, што денес нивните економии се во лоша состојба, а германската цвета.

Според „Велт рипорт“ најбрзо растечките светски економии до 2050 година ќе бидат Нигерија, Индија, Ирак, Бангладеш, Виетнам, Филипини, Монголија, Индонезија и Шри Ланка. А прогнозите за развојот на европските економии воопшто не се розови. Истото важи и за Јапонија, а како еден од главните фактори за овие темни прогнози за развојот е демографскиот - и во Европа, и во Јапонија населението постојано старее. (Дојче веле)


Статијата е прочитана 2753 пати.

Испрати коментарГолема Богородица во Берово
Изгаснат пожарот во рафинеријата во Венецуела
Помали плати и чинови за војниците провокатори
Канабисот е штетен за мозокот
(ФОТО) Иванов на литургија за Пресвета Богородица на Матка
Њу Орлеанс директна цел на нов ураган
(ФОТО) Пожарот застана до Гевгелија
Исчистена тетовската дива депонија
Илјаз Халими претседател на Централното собрание на ДПА
Иванов - Дијалогот е решение за владината криза
Гевгеличанец со такси превезувал мигранти од Пакистан
ОН бара Г-20 да договорат мерки за сузбивање на скокот на цените на храната
Бројот на жртвите во пожарот во Венецуела се искачи на 48
Електронска аукција за набавка на моторни возила во МВР
ОН - Животот во Појасот Газа ќе биде невозможен по 2020 година
Хотелскиот бренд „Кемпински“ доаѓа во Македонија
Експлодираше бомба пред Националната банка во Атина
Судењето против менаџерите на „Маѓар Телеком“ одложено на неопределено
Удавено момче извлечено од водите на Дебарското езеро
Владина делегација во посета на САД и Канада
Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица
„Унилевер“ - Сиромаштијата се враќа во Европа
СДСМ предлага намалување на мандатните казни и воведување на мерката опомена
Законот за бранители пред пратениците на 10 септември
Уништен тревникот пред Зоолошка
НАТО затвори 202 бази во Авганистан
На забава обезглавени 17 лица во Авганистан
Богов - НБРМ останува доследна на политиката на стабилен курс на денарот
СДСМ бара да се намали акцизата за горивата
Државно земјоделско земјиште за социјалните случаи
Загинатиот кај Матка е израелскиот бизнисмен Гидеон Сандел
Активни осум пожари во Македонија
Честитка од Груевски по повод Успение на Пресвета Богородица
Бензините поскапуваат за 2,5, а дизелот за 1,5 денари по литар
Пуштен во употреба интернет портал за патувања со автобуски превоз
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Евакуиран уште еден ромски камп во Франција
Ставрески - Денарот е стабилен, нема причина за менување на курсот
Израелски турист загина на Матка
„Аман“ денеска повторно на протест, бара поддршка од ССМ
Нема „корекција“ на границите на Косово
Девет жртви од „Исак“ на Карибите
Пад на вредноста на акциите на „Самсунг“ по судската пресуда
Покриени пред и зад камерите
Бесплатно лекување за пензионерите со ниски пензии
Опозицијата бара итни мерки за скротување на поскапувањата
Две девојки од „Пуси рајот“ избегаа од Русија
Атина задоволна од средбите со европските партнери
Панихида за убиените работници на „Бриони“
Ѓорѓиев - Владата функционира во полн состав и со полн капацитет
Почина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонцеkole, 27.08.2012 14:54:04
А кај ќе сме ние со Преродбата во 100 чекори?????? Надградена и проширена??????? Изгледа во првите 5 места....................

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Канабисот е штетен за мозокот
Пушењето канабис за време на младоста штетно влијае врз мозокот, е заклучок на студијата на научници од Нов Зеланд, која...
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Можете ли да поверувате дека до 2050-та година Нигерија и Египет економски ќе ја престигнат Германија? А кои ли ќе бидат...
Покриени пред и зад камерите
Веќе еден месец Египќаните можат да ја гледаат телевизиска станица Мариа ТВ. Нејзината програма ја водат целосно покриен...
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Ова е веќе втор обид на „зелените„ во последните три дена да го насочат вниманието кон проблемот со експлоатацијата на п...
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |