Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.08.2012, 16:13

Канабисот е штетен за мозокотПушењето канабис за време на младоста штетно влијае врз мозокот, е заклучок на студијата на научници од Нов Зеланд, која ја објавува денешното издание на париски „Фигаро“

Студијата на научниците од Нов Зеланд за влијанието на канабисот врз капацитетите на мозокот е долгогодишна, a нив им беа потребни речиси 40 години за да ги изведат овие заклучоци. Тие одбраа 1.037 деца родени меѓу 1972 и 1973 година во градот Дунедин и ги тестираа избраните индивидуи на возраст од пет, седум, девет, 11, 13, 15, 18, 21, 26, 32 и 38 години.

Резултатите се загрижувачки, бидејќи ново-зеландските научници, подпомогнати од нивните колеги од Универзитетот ДЈУК од САД и Кралскиот Колеџ од Лондон, потврдуваат дека мозокот на младите е неотпорен на невротоксичноста на канабисот.

На 38 години, тие кои што започнале да пушат канабис на почетокот од младоста, загубиле неколку поени од нивниот коефициент на интелегенција. Па дури и до осум поени за оние деца кои се опфатени во студијата, а кои се покажале редовни потрошувачи на канабис во текот на годините. Што не е случај со лицата кои не пушеле канабис. Овој пат врската меѓу канабисот и намалувањето на капацитетот на мозокот е направена бидејќи истите лица се следени релиси 40 години.

За да ги отстранат сите други надворешни влијанија во студијата, научниците преку соодветни подпрашалници кои ги придружувале главните прашалници ги елиминирале сите други фактори кои можат да имаат влијание врз одговорите на испитаниците, како потрошувачката на канабис во неделата, која претходи на испитувањето, зависност од друга дрога или алкохол, колку време поминале на студии. И секогаш била потврдена значајната разлика меѓу оние кои пушеле канабис и другите, секогаш со предност за тие кои не употребувале марихуана.

Студијата заклучува дека лицата кои редовно земале канабис се тие кои на 38-годишна возраст имаат повеќе проблеми со меморијата и вниманието.

Пушењето канабис во раната младост, кога зреењето на мозокот се уште не е завршено, води кон поголемо губење на коефициентот на интелегенција во однос на оние кои започнале да пушат канабис возрасни.

На крајот научниците сметаат дека последиците од пушењето канабис се неповратни, односно прекинот на пушењето не ги враќа комплетно сите капацитети на мозокот, посебно не кај оние кои заочнале во најраната младост.

Влијанието на канабисот врз развојот на мозокот беше потврдено врз едно испитување направено врз лабараториски глувци. Пред 10 години професорот Џон Чурчвел и неговите колеги од Универзитетот во Јутам, благодарејќи на снимки со сканер, го утврдиле намалувањето на волуменот на предфронталниот кортекс кај младите потрошувачи на канабис, зона на мозокот која игра улога во планирањето, донесувањето одлуки и контрола на импулсивноста. Пушачите кои започнале на порана возраст биле повеќе изложени.

Од овие студии и посебно од последната станува јасно дека нема „слаби“ дроги и дека последиците од консумацијата на дрога се тешки, затоа е потребно да се стави акцент врз превенцијата и запознавањето на младите со опасноста од консумација на сите видови дрога.

Според француската обсерваторија за дрога и токсикоманија во Франција има 3,9 милиони потрошувачи на канабис од кои 1,2 милиони се редовни. Според европската студија секој трет осмооделенец и секоја петта осмооделенка веќе пробале марихуана, а на возраст од 15 години редовно земале канабис три отсто од децата. Почетоците со пушењето на канабисот започнуваат на околу 11 годиниСтатијата е прочитана 1076 пати.

Испрати коментарЌе избере ли „Кемпински“ локација за хотел во Македонија
СДСМ
За смедеревка 10 денари, за вранецот 12 денари за килограм
Претседателот на Турција во болничка постела
Уапсен поранешниот директор на правниот сектор во „Њуз оф д ворлд“
Со 30 милиони евра Владата ке ја спасува металургијата
Бошкоски не даде исказ за Тушевски, му се воспалила вилицата
Операторот „Вип“ одбележува пет години работа во Македонија
Придавката „македонски“ се враќа во извештајот на ЕК?
Адеми - Владата и коалицијата функционираат во полн состав
Рестартирана кланицата за живинско месо „Пилко“
Асанж ја критикува Шведска дека не е неутрална
Четврто прскање против комарци
Филе-Грубјешиќ - Дијалогот Белград-Приштина за мир во регионот
Самитот на неврзаните во Техеран е темна дамка за човештвото
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Македонија и САД заедно ќе ги спроведуваат законите
(ФОТО) Почна Cамитот на неврзаните во Техеран
Стогодишник повредил 11 лица во сообраќајка
Загина велосипедист на патот Прилеп - Битола
Промоција на проектот „Размена на документи по службена должност“
Груевски - Македонија нуди најниски трошоци за водење бизнис
Пол Рајан го обвини Обама дека е „истрошен претседател“
Канадски компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Кина купува авиони Ербас за 3,5 милијарди долари
Пол Рајан официјално потпретседателски кандидат на републиканците
Ќе се градат хотели кај аеродромот „Александар Велики“
Просечната нето плата исплатена во јуни 20.651 денар
СДСМ поднесе барање за интерпелација на претседателот на РKE
Порше Македонија - Имавме најниска понуда, системот не функционираше
Ван Ромпуј - Еврото е незаменливо
Македонските полицајци ќе возат „Сеат Алтеа“
„Гранит“ и „Бетон“ добија концесии за каменоломи
Деветти тендер за продажба на ОХИС
Русинка играше покрај жртвите од сообраќајна несреќа
Собранието расправа за Законот за регистрирање готовински плаќања
Ако Кина пропадне?!
Старец се обидел да обљуби седумгодишно дете
Активни девет пожари во Македонија
И Белорусинот Баранков доби азил од Еквадор
Украинскиот Врховен Суд ја отфрли жалбата на Тимошенко
Груевски - Да направиме посилна економска држава
Дебранец загина во сообраќајка во САД
„Самоопределување“ ја „продава“ куќата на Хашим Тачи
Дисциплинска одговорност за униформираните во Слупчане
Би Би Си обвинета за навреди кон муслиманите
Пет понудувачи на електронската аукција за набавка на полициски возила
Републиканците го избраа Мит Ромни за претседателски кандидат
Ураганот „Исак“ стигна до Луизијана
Голема Богородица во Берово
Изгаснат пожарот во рафинеријата во Венецуела
Помали плати и чинови за војниците провокатори
(ФОТО) Иванов на литургија за Пресвета Богородица на Матка
Њу Орлеанс директна цел на нов ураган
(ФОТО) Пожарот застана до Гевгелија
Исчистена тетовската дива депонија
Илјаз Халими претседател на Централното собрание на ДПА
Иванов - Дијалогот е решение за владината криза
Гевгеличанец со такси превезувал мигранти од Пакистан
ОН бара Г-20 да договорат мерки за сузбивање на скокот на цените на храната
Бројот на жртвите во пожарот во Венецуела се искачи на 48
Електронска аукција за набавка на моторни возила во МВР
ОН - Животот во Појасот Газа ќе биде невозможен по 2020 година
Хотелскиот бренд „Кемпински“ доаѓа во Македонија
Експлодираше бомба пред Националната банка во Атина
Судењето против менаџерите на „Маѓар Телеком“ одложено на неопределено
Удавено момче извлечено од водите на Дебарското езеро
Владина делегација во посета на САД и Канада
Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица
„Унилевер“ - Сиромаштијата се враќа во Европа
СДСМ предлага намалување на мандатните казни и воведување на мерката опомена
Законот за бранители пред пратениците на 10 септември
Уништен тревникот пред Зоолошка
НАТО затвори 202 бази во Авганистан
На забава обезглавени 17 лица во Авганистан
Богов - НБРМ останува доследна на политиката на стабилен курс на денарот
СДСМ бара да се намали акцизата за горивата
Државно земјоделско земјиште за социјалните случаи
Загинатиот кај Матка е израелскиот бизнисмен Гидеон Сандел
Активни осум пожари во Македонија
Честитка од Груевски по повод Успение на Пресвета Богородица
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Бензините поскапуваат за 2,5, а дизелот за 1,5 денари по литар
Пуштен во употреба интернет портал за патувања со автобуски превоз
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Евакуиран уште еден ромски камп во Франција
Ставрески - Денарот е стабилен, нема причина за менување на курсот
Израелски турист загина на Матка
„Аман“ денеска повторно на протест, бара поддршка од ССМ
Нема „корекција“ на границите на Косово
Девет жртви од „Исак“ на Карибите
Пад на вредноста на акциите на „Самсунг“ по судската пресуда
Покриени пред и зад камерите
Бесплатно лекување за пензионерите со ниски пензии
Опозицијата бара итни мерки за скротување на поскапувањата
Две девојки од „Пуси рајот“ избегаа од Русија
Атина задоволна од средбите со европските партнери
Панихида за убиените работници на „Бриони“
Ѓорѓиев - Владата функционира во полн состав и со полн капацитет
Почина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |