Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.08.2012, 09:36

Републиканците го избраа Мит Ромни за претседателски кандидат

Партиските делегати на Републиканската партија на конвенцијата во Тампа и официјално го избраа Мит Ромни за претседателски кандидат

На конвенцијата на Републиканската партија во Тампа, партиските делегати и официјално го избраа Мит Ромни за претседателски кандидат на САД.

Ромни, кој победи во партиската изборна трка, по долгата борба со противкандидатите Њут Гингрич и Рик Санторум, со леснотија го освои мнозинството гласови на делегатите во Тампа. За него гласаа 2.061 делегати, наспроти вкупно 202 гласа за другите кандидати, како конгресменот од Тексас, Р��н Пол.

Ен Ромни, сопругата на Мит Ромни, беше ѕвезда на првата вечер од конвенцијата. Таа, пред се`, им се обрати на жените и мајките во Америка, гласачка група кај која Ромни заостанува зад претседателот Барак Обама.

-Не знам што ќе се случи во следните четири години, но како сопруга, мајка, баба и Американка, можам да ви го дадам ова свечено ветување. Овој човек нема да претрпи неуспех. Овој човек нема да ве изневери. Овој човек ќе ја покрене Америка, изјави Ен Ромни.

Ен Ромни, која преживеала карцином и е заболена од мултиплекс склероза, својот говор го посвети на својот брак со Мит Ромни и на нивните пет синови и 18 внуци, како и на неговиот деловен успех со инвестициската компанија „Бејн капитал“.

Демократската партија, во текот на кампањата го обвинува Ромни за богатството стекнато преку „Бејн капитал“, додека Ромни неговото инвестирање во некои од најголемите денешни американски компании како „Стејплс“ и „Бургер кинг“ го наведува како искуство кое ќе му помогне да ја реформира американската економија.

-Јас бев таму кога Мит, со мала група пријатели зборуваа да отворат нова компанија, и кога се бореа и не знаеа дали ќе успеат. Денес таа компанија е една голема американска успешна приказна. Дали луѓето кои ја почнаа оваа компанија денес се успешни надвор од било кои очекувања? Да. Но, бидејќи ова е Америка, таа мала компанија им помогна и на многу други да живеат подобри животи. Работните места кои произлегоа од ризикот што беше преземан доведоа до факултетско образование и до купување на првите домови. Тоа е генијот на Америка, исполнетите соништа овозможија да се родат нови соништа, изјави Ен Ромни.

Завршниот збор на првиот ден на конвенцијата го даде Крис Кристи, гувернерот на државата Њу Џерси, кој повика на жртвување за да се реформира економијата и да се намали државниот долг.

Во салата во која се одржува републиканската конвенција е поставен часовник кој го прикажува постојаниот пораст на американскиот долг, кој изнесува над 15 трилиони долари.

-Нашите проблеми се големи, и решенијата нема да бидат безболни. Сите мораме да ги споделиме жртвувањата. Секој политичар кој Ви зборува поинаку не ја кажува вистината. Јас не сакам моите деца и внуци да читаат во учебниците по историја како било да се живее во американскиот век, јас сакам да живеат во вториот американски век, побара Кристи, кој се заложи за намалување на државните расходи и суштинско намалување на големината на американските власти.

Републиканската партиска платформа, усвоена на конвенцијата во Тампа, се залага за намалување на државните трошоци преку зголемување на старосната граница кога граѓаните можат да ја користат програмата Медикер, што служи за здравствена заштита на постарите, како и за префрлање на програмата за здравствена заштита за сиромашните граѓани-Медикејд од сојузно ниво на ниво на одделните американски држави.

Неколкумина од говорниците на првата вечер на конвенцијата, како гувернерот на Охајо, Џон Касич, и кандидатот за сенатор од Тексас, Тед Круз, го споредија долгот што го генерираат програмите за здравствена заштита со економските проблеми во Европа.

-Нема да одиме по патот на Грција, изјави Круз.

За дополнително намалување на трошоците, предвидено е делумно приватизирање на Медикејд, како и на државната Агенција за безбедност во сообраќајот.

Републиканците во својата платформа се залагаат за зголемување и модернизација на енергетскиот сектор, што работи на јаглен и нафта.

Конвенцијата отстапи простор на неколку политичари кои се залагаат за намалување на привилегиите во администрацијата, пред се гувернерот Кристи и гувернерот Скот Волкер од Висконсин.

Поддршката на малиот бизнис е значаен елемент од платформата и од републиканската конвенција, особено по изјавата на претседателот Барак Обама дека бизнисмените не ги изградиле своите бизниси сами, туку за тоа треба да и благодарат на Владата. Паролата “самите го изградивме” е најупотребувана парола во говорите на конвенцијата во Тампа.

Во деловите од платформата кои не се посветени на економијата, Републиканците се залагаат за уставен амандман со кој ќе се забрани абортусот, како и за дефинирање на бракот како сојуз меѓу еден маж и една жена.

Поранешниот сенатор Рик Санторум, во своето обраќање на првиот ден на конвенцијата, го посочи распаѓањето на семејството како една од главните причини за економските тешкотии.

Главен говорник на денешниот, втор полн ден на конвенцијата, е потпретседателскиот кандидат, конгресменот од Висконсин, Пол Рајан.

Ромни своето обраќање ќе го има во ударниот вечерен термин во четврток, кога ќе се обрати и младиот и популарен сенатор од Флорида, Марко Рубио.

Републиканците на конвенцијата ќе промовираат голем број млади политичари од различните етнички заедници во САД, како Рубио кој по потекло е од Куба, Тед Круз, гувернерката на Јужна Каролина, Ники Хејли, чие семејство потекнува од Индија, Кондолиза Рајс, гувернерката на Њу Мексико, Сузана Мартинез. Присуството на гувернерот на Луизијана, Боби Џиндал, потомок на доселеници од Индија, беше откажано поради ураганот Исак,што се заканува на најголемиот град во неговата држава Њу Орлеанс.


Статијата е прочитана 271 пати.

Испрати коментарЌе избере ли „Кемпински“ локација за хотел во Македонија
СДСМ
За смедеревка 10 денари, за вранецот 12 денари за килограм
Претседателот на Турција во болничка постела
Уапсен поранешниот директор на правниот сектор во „Њуз оф д ворлд“
Со 30 милиони евра Владата ке ја спасува металургијата
Бошкоски не даде исказ за Тушевски, му се воспалила вилицата
Операторот „Вип“ одбележува пет години работа во Македонија
Придавката „македонски“ се враќа во извештајот на ЕК?
Адеми - Владата и коалицијата функционираат во полн состав
Рестартирана кланицата за живинско месо „Пилко“
Асанж ја критикува Шведска дека не е неутрална
Четврто прскање против комарци
Филе-Грубјешиќ - Дијалогот Белград-Приштина за мир во регионот
Самитот на неврзаните во Техеран е темна дамка за човештвото
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Македонија и САД заедно ќе ги спроведуваат законите
(ФОТО) Почна Cамитот на неврзаните во Техеран
Стогодишник повредил 11 лица во сообраќајка
Загина велосипедист на патот Прилеп - Битола
Промоција на проектот „Размена на документи по службена должност“
Груевски - Македонија нуди најниски трошоци за водење бизнис
Пол Рајан го обвини Обама дека е „истрошен претседател“
Канадски компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Кина купува авиони Ербас за 3,5 милијарди долари
Пол Рајан официјално потпретседателски кандидат на републиканците
Ќе се градат хотели кај аеродромот „Александар Велики“
Просечната нето плата исплатена во јуни 20.651 денар
СДСМ поднесе барање за интерпелација на претседателот на РKE
Порше Македонија - Имавме најниска понуда, системот не функционираше
Ван Ромпуј - Еврото е незаменливо
Македонските полицајци ќе возат „Сеат Алтеа“
„Гранит“ и „Бетон“ добија концесии за каменоломи
Деветти тендер за продажба на ОХИС
Русинка играше покрај жртвите од сообраќајна несреќа
Собранието расправа за Законот за регистрирање готовински плаќања
Ако Кина пропадне?!
Старец се обидел да обљуби седумгодишно дете
Активни девет пожари во Македонија
И Белорусинот Баранков доби азил од Еквадор
Украинскиот Врховен Суд ја отфрли жалбата на Тимошенко
Груевски - Да направиме посилна економска држава
Дебранец загина во сообраќајка во САД
„Самоопределување“ ја „продава“ куќата на Хашим Тачи
Дисциплинска одговорност за униформираните во Слупчане
Би Би Си обвинета за навреди кон муслиманите
Пет понудувачи на електронската аукција за набавка на полициски возила
Ураганот „Исак“ стигна до Луизијана
Голема Богородица во Берово
Изгаснат пожарот во рафинеријата во Венецуела
Помали плати и чинови за војниците провокатори
Канабисот е штетен за мозокот
(ФОТО) Иванов на литургија за Пресвета Богородица на Матка
Њу Орлеанс директна цел на нов ураган
(ФОТО) Пожарот застана до Гевгелија
Исчистена тетовската дива депонија
Илјаз Халими претседател на Централното собрание на ДПА
Иванов - Дијалогот е решение за владината криза
Гевгеличанец со такси превезувал мигранти од Пакистан
ОН бара Г-20 да договорат мерки за сузбивање на скокот на цените на храната
Бројот на жртвите во пожарот во Венецуела се искачи на 48
Електронска аукција за набавка на моторни возила во МВР
ОН - Животот во Појасот Газа ќе биде невозможен по 2020 година
Хотелскиот бренд „Кемпински“ доаѓа во Македонија
Експлодираше бомба пред Националната банка во Атина
Судењето против менаџерите на „Маѓар Телеком“ одложено на неопределено
Удавено момче извлечено од водите на Дебарското езеро
Владина делегација во посета на САД и Канада
Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица
„Унилевер“ - Сиромаштијата се враќа во Европа
СДСМ предлага намалување на мандатните казни и воведување на мерката опомена
Законот за бранители пред пратениците на 10 септември
Уништен тревникот пред Зоолошка
НАТО затвори 202 бази во Авганистан
На забава обезглавени 17 лица во Авганистан
Богов - НБРМ останува доследна на политиката на стабилен курс на денарот
СДСМ бара да се намали акцизата за горивата
Државно земјоделско земјиште за социјалните случаи
Загинатиот кај Матка е израелскиот бизнисмен Гидеон Сандел
Активни осум пожари во Македонија
Честитка од Груевски по повод Успение на Пресвета Богородица
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Бензините поскапуваат за 2,5, а дизелот за 1,5 денари по литар
Пуштен во употреба интернет портал за патувања со автобуски превоз
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Евакуиран уште еден ромски камп во Франција
Ставрески - Денарот е стабилен, нема причина за менување на курсот
Израелски турист загина на Матка
„Аман“ денеска повторно на протест, бара поддршка од ССМ
Нема „корекција“ на границите на Косово
Девет жртви од „Исак“ на Карибите
Пад на вредноста на акциите на „Самсунг“ по судската пресуда
Покриени пред и зад камерите
Бесплатно лекување за пензионерите со ниски пензии
Опозицијата бара итни мерки за скротување на поскапувањата
Две девојки од „Пуси рајот“ избегаа од Русија
Атина задоволна од средбите со европските партнери
Панихида за убиените работници на „Бриони“
Ѓорѓиев - Владата функционира во полн состав и со полн капацитет
Почина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |