Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.08.2012, 13:23

Ако Кина пропадне?!

На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, вредноста на акциите паѓа. Последиците од евентуален кинески колапс ќе бидат катастрофални за целиот свет

Многумина одамна се сомневаат дека во економијата на Кина се оди како подмачкано. Кога германскиот ДАХ ја премина границата од 7.000 поени, шангајскиот берзански индекс падна на најниско ниво од почетокот на кризата. „Се повеќе инвеститори го ставаат под знак прашање бурниот економски раст на Кина“, вели шефот на „Голдман Сакс“ Џим О'Нил. Ако тоа навистина е факт, светот се соочува со огромен предизвик, бидејќи Кина денес не е само еден меѓу многуте пазари. Кина е двигател на економскиот раст во светската економија. Евентуалниот колапс на кинеската економија ќе има катастрофални последици не само за Кина, туку и за светот.

Стотици илјади празни станови

Во кинески провинции како Кунминг се изградени и над 100.000 нови станови. Сепак, тие стојат празни. Многу големи згради со канцеларии исто така немаат станарите. Градежниот бум во последните години доведе до преинвестираност. Цените на недвижностите почнаа да паѓаат. За да ја спаси ситуацијата, владата иницира програма за стимулација на купување нови станови. За жал не само на пазарот на недвижности „презагреан“. Многу индустриски капацитети стојат неискористени, а машините во фабриките се искористени само 60 проценти од својот капацитет. Пред кризата овие стапки беа 80, а пред десет години - дури и 90 отсто.

Во меѓувреме, дури и во огромна земја како Кина речиси се' е изградено. Токму во тоа се крие и проблемот, бидејќи досегашните инвестиции правеа пет проценти од осумпроцентниот економски раст на земјата. Ако овие инвестиции останат константни, економски раст ќе се намали за пет проценти.

Инвеститорите бегаат

Но тоа не е се'. Надворешната трговија на Кина, исто така е во застој. Во јули извозот се намалил за еден процент во споредба со претходната година, а странските директни инвестиции паднаа за цели 8,7 проценти. Се повеќе капитал ја напушта земјата, а инвеститорите и вртат грб. Се чини дека досегашниот економски модел, базиран на инвестиции и извоз, е исцрпен. Веќе неколку години кинеското раководство се стреми да развие нова стратегија за ревитализација на внатрешниот пазар. Но и тука нема кој знае какви успеси. Обртот од трговијата на мало паѓа прогресивно веќе три месеци. Вкупната сума на новоодобрените кредити е преполовена. Покрај тоа, на земјата и се заканува и инфлација, бидејќи Кина, исто така, е погоденa од експлодирачките цени на пченката и сојата.

Ако Пекинг се закашла, другите фаќаат пневмонија

Многу инвеститори и експерти веќе се сомневаат во способноста на кинеското раководство да обезбеди „меко слетување“ на економијата. Главните губитници од „тврдо приземјување“ сепак нема да бидат само Кинезите. Затоа што Кина е втора економска сила по САД со 15 проценти од светската економска моќ.

Ако Кина се закашла, остатокот од светот ќе се разболи од пневмонија. Најсилно погодени ќе бидат азиските соседи. Така на пример намалувањето на кинескиот стопански раст за еден процент би довело до пад на економијата на Тајван од 0,9 отсто.

Во Германија овој пад би бил само 0,1 проценти. Во последното тримесечје сепак германската економија постигна раст од 0,3 отсто. При стопански раст во Кина од пет, наместо од осум проценти, Германија би влегла во рецесија. Да не зборуваме за другите земји од еврозоната, кои и сега се борат со нестабилна економија.

Кинескиот модел издишува

Надежите на целиот свет се дека кинеската влада, сепак, ќе успее да ја надмине ситуацијата. Спасител во ситуацијата би можела да биде централната банка на земјата. Таа може да ги намали каматите и да го прошири доделувањето на кредити, а владата би можела да понуди нови економски програми. Овие мерки би довеле до краткa „возбуда“ на меѓународните берзи и би дале нов импулс за оптимистите. Во една долгорочна перспектива сепак сомнежите во кинескиот модел за економски раст нема да исчезнат. (Дојче веле)


Статијата е прочитана 1995 пати.

Испрати коментарЌе избере ли „Кемпински“ локација за хотел во Македонија
СДСМ
За смедеревка 10 денари, за вранецот 12 денари за килограм
Претседателот на Турција во болничка постела
Уапсен поранешниот директор на правниот сектор во „Њуз оф д ворлд“
Со 30 милиони евра Владата ке ја спасува металургијата
Бошкоски не даде исказ за Тушевски, му се воспалила вилицата
Операторот „Вип“ одбележува пет години работа во Македонија
Придавката „македонски“ се враќа во извештајот на ЕК?
Адеми - Владата и коалицијата функционираат во полн состав
Рестартирана кланицата за живинско месо „Пилко“
Асанж ја критикува Шведска дека не е неутрална
Четврто прскање против комарци
Филе-Грубјешиќ - Дијалогот Белград-Приштина за мир во регионот
Самитот на неврзаните во Техеран е темна дамка за човештвото
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Македонија и САД заедно ќе ги спроведуваат законите
(ФОТО) Почна Cамитот на неврзаните во Техеран
Стогодишник повредил 11 лица во сообраќајка
Загина велосипедист на патот Прилеп - Битола
Промоција на проектот „Размена на документи по службена должност“
Груевски - Македонија нуди најниски трошоци за водење бизнис
Пол Рајан го обвини Обама дека е „истрошен претседател“
Канадски компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Кина купува авиони Ербас за 3,5 милијарди долари
Пол Рајан официјално потпретседателски кандидат на републиканците
Ќе се градат хотели кај аеродромот „Александар Велики“
Просечната нето плата исплатена во јуни 20.651 денар
СДСМ поднесе барање за интерпелација на претседателот на РKE
Порше Македонија - Имавме најниска понуда, системот не функционираше
Ван Ромпуј - Еврото е незаменливо
Македонските полицајци ќе возат „Сеат Алтеа“
„Гранит“ и „Бетон“ добија концесии за каменоломи
Деветти тендер за продажба на ОХИС
Русинка играше покрај жртвите од сообраќајна несреќа
Собранието расправа за Законот за регистрирање готовински плаќања
Старец се обидел да обљуби седумгодишно дете
Активни девет пожари во Македонија
И Белорусинот Баранков доби азил од Еквадор
Украинскиот Врховен Суд ја отфрли жалбата на Тимошенко
Груевски - Да направиме посилна економска држава
Дебранец загина во сообраќајка во САД
„Самоопределување“ ја „продава“ куќата на Хашим Тачи
Дисциплинска одговорност за униформираните во Слупчане
Би Би Си обвинета за навреди кон муслиманите
Пет понудувачи на електронската аукција за набавка на полициски возила
Републиканците го избраа Мит Ромни за претседателски кандидат
Ураганот „Исак“ стигна до Луизијана
Голема Богородица во Берово
Изгаснат пожарот во рафинеријата во Венецуела
Помали плати и чинови за војниците провокатори
Канабисот е штетен за мозокот
(ФОТО) Иванов на литургија за Пресвета Богородица на Матка
Њу Орлеанс директна цел на нов ураган
(ФОТО) Пожарот застана до Гевгелија
Исчистена тетовската дива депонија
Илјаз Халими претседател на Централното собрание на ДПА
Иванов - Дијалогот е решение за владината криза
Гевгеличанец со такси превезувал мигранти од Пакистан
ОН бара Г-20 да договорат мерки за сузбивање на скокот на цените на храната
Бројот на жртвите во пожарот во Венецуела се искачи на 48
Електронска аукција за набавка на моторни возила во МВР
ОН - Животот во Појасот Газа ќе биде невозможен по 2020 година
Хотелскиот бренд „Кемпински“ доаѓа во Македонија
Експлодираше бомба пред Националната банка во Атина
Судењето против менаџерите на „Маѓар Телеком“ одложено на неопределено
Удавено момче извлечено од водите на Дебарското езеро
Владина делегација во посета на САД и Канада
Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица
„Унилевер“ - Сиромаштијата се враќа во Европа
СДСМ предлага намалување на мандатните казни и воведување на мерката опомена
Законот за бранители пред пратениците на 10 септември
Уништен тревникот пред Зоолошка
НАТО затвори 202 бази во Авганистан
На забава обезглавени 17 лица во Авганистан
Богов - НБРМ останува доследна на политиката на стабилен курс на денарот
СДСМ бара да се намали акцизата за горивата
Државно земјоделско земјиште за социјалните случаи
Загинатиот кај Матка е израелскиот бизнисмен Гидеон Сандел
Активни осум пожари во Македонија
Честитка од Груевски по повод Успение на Пресвета Богородица
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Бензините поскапуваат за 2,5, а дизелот за 1,5 денари по литар
Пуштен во употреба интернет портал за патувања со автобуски превоз
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Евакуиран уште еден ром��ки камп во Франција
Ставрески - Денарот е стабилен, нема причина за менување на курсот
Израелски турист загина на Матка
„Аман“ денеска повторно на протест, бара поддршка од ССМ
Нема „корекција“ на границите на Косово
Девет жртви од „Исак“ на Карибите
Пад на вредноста на акциите на „Самсунг“ по судската пресуда
Покриени пред и зад камерите
Бесплатно лекување за пензионерите со ниски пензии
Опозицијата бара итни мерки за скротување на поскапувањата
Две девојки од „Пуси рајот“ избегаа од Русија
Атина задоволна од средбите со европските партнери
Панихида за убиените работници на „Бриони“
Ѓорѓиев - Владата функционира во полн состав и со полн капацитет
Почина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |