Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.08.2012, 15:55

(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокакСветски познатиот диџеј настапи на затворањето на манифестацијата „Бит фест“

Светски познатиот диџеј Дејвид Моралес го наполни Широк сокак во Битола. На затворањето на манифестацијата „Бит фест“ синоќа пред полноќ, еден од најпознатите хаус-диџеи во светот и вистински предводник на денс-музиката - Моралес успеа да привлече близу осум илјади битолчани на својот концерт. Публиката два пати го врати на бис. „Благодарам Битола. Ве сакам Битола“, и' се обрати Моралес на расположената публика. Убавата атмосфера на затворањето на битолското културно лето ја надополнија и единасетте кафе-бара по должина на Широк сокак кои специјално за таа ноќ беа унифицирани во бела боја, украсени со балони. А за „белата ноќ“ на Широк сокак и младите битолчани барем на себе имаа еден детаљ во бело. Моралес се следеше и од балконите на куќите на Широк сокак. Тој во Битола дојде прв пат иако досега во Македонија настапувал два пати во Охрид и два пати во Скопје.Моралес допатува во Битола од соседна Грција каде што на островот Миконос го славеше својот роденден со пријатели. Настапот во Битола воопшто не бил на неговата агенда, но, сепак, решил да им преиреди забава на битолчани. Прашан за висината на хонорарот за настапот на „Бит фест“, големиот диџеј со дипломатски одговор: „Сите мои настапи се претходно планирани, меѓутоа овој не беше. Исто така, кога зборував за настапот на Миконос, всушност, тоа беше моја роденденска забава. По мојот роденден, не сакав да настапувам работно, особено да не се качам на авион. Меѓутоа, мора да разберете дека уметноста не е во парите, не е во финансискиот аспект, уметноста е во тоа што им се дава на луѓето. Никогаш не сум бил поттикнуван од финансискиот дел на договорот. Сакам да пуштам музика, тоа е мојата уметност и тука завршува мојата работа“, одговори Моралес.Моралес е прв поголем изведувач кој по војната на просторите на бивша Југославија настапувал на балканските простори. Иако во своите сеќавања носи и негативни искуства, сепак, вели дека публиката во Македонија особено му се допаѓа бидејќи не е „разгалена“.  (А.Б.)


Статијата е прочитана 1645 пати.

Испрати коментарДобри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |