Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.08.2012, 13:51
Дејан Лилиќ: Не очекувам наградиАктерот на средба со министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска и рускиот амбасадор Олег Шчербак пред неговото заминување во Венеција.

„Не очекувам награди. Со самото тоа што сме во официјална конкуренција на Венецискиот фестивал ние имаме голем успех. Мислам дека направивме добар арт филм. Премиерата на филмот наскоро ќе се одржи во Москва. Работата на филм, па и во театар никогаш не знаете до крај каква е, додека публиката не ви даде некаква реакција“, изјави македонскиот актер Дејан Лилиќ на денешната средба во Министерството за култура, пред самото заминување во Венеција.

Дејан Лилиќ ја игра главната улога во руската драма „Предавство“ на Кирил Сребреников, која влезе меѓу 18 филма кои годинава се натпреваруваат за престижниот „Златен лав“ на 69. Венециски фестивал (29 август до 8 септември). Покрај Дејан Лилиќ, во филмот играат и Франциска Петри и Албаина Џабанаева. По тој повод во Министерството за култура беше и рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак, кој истакна дека во Русија многу ја почитуваат македонската уметничка школа. „Сакаме да ги унапредиме односите со Македонија и уверен сум дека нашата соработка во сферата на културата ќе продолжи“, додаде амбасадорот Шчербак.

Премиерата на филмот „Предавство“ во рамките на официјалната програма на годинешната Мостра ќе се одржи денеска, а Лилиќ истакна дека во Венеција ќе ја промовира Македонија, Македонскиот народен театар, но и соработката со Руската федерација. (С.У.)

Статијата е прочитана 760 пати.

Испрати коментарДобри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Н��ир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијатаmene, 29.08.2012 15:29:11
Samo pofalbi za Lilic,dobar glumec, super uspeh, cestitki
Alek, 29.08.2012 15:49:36
Toa sme nie nikogas ne ocekuvame nisto bez predizvici. Onaka samo kolku da se ucestvuva isto kako na olimpijadata
Ana, 29.08.2012 22:33:37
Cestitki za izvonredniot Lilic,koj i sred London maestralno go odigra Hamlet.Mu posakuvam od se srce i nagrada vo Venecija,zosto ja zasluzuva,a voedno toa ke bide uste eden dokaz za vrednosta na makedonskata akterska skola.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хидролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печа��ено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |