Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.07.2012, 01:05
Кошаркарите поразени од АнголаМакедонската кошаркарска репрезентација беше непријатно изненадена на самиот старт од предолимпискиот турнир во Венецуела, откако претрпе пораз од Ангола 84:88

Избраниците на селекторот Лазовски воопшто не ја оправдаа улогата на фаворити, им дозволија на пониските противници целосно да доминираат во битката под обрачите и со наведнати глави го напуштија теренот во Каракас. Огромното разочарување уште на стартот ја оддалечува Македонија од олимпискиот сон, па сега за пласман во четвртфиналето утре ќе мора да се забележи триумф над Нов Зеланд.

Во текот на целиот натпревар нашите кошаркари бркаа негатива, која на моменти изнесуваше и -17. Ангола предводена од Циприано, Мингас и Гомес делуваше моќно во рекетот, а уште помоќно во одбраната. Кај нас МекКејлеб постигна 21, Антиќ 17, Илиевски 12. Мингас со 24 поени беше најпрецизен кај Ангола, Сиприано постигна 23, додека Мораис го заврши мечот со 18 постигнати поени.Статијата е прочитана 2544 пати.

Испрати коментарРадванска против Вилијамс во женското финале на Вимблдон
Ренова убедлива со аматерите од Сан Марино
Ѓоковиќ и Федерер „прелетаа“ до меѓусебно полуфинале
Лејкерси го доведоа Стив Неш
Коринтијанс нов првак на Јужна Америка
Хаотичната четврта етапа за Грајпел
Металург по победа сред Медитеранот
Македонија утре во 23.30 против Доминиканска Република
Ангола загуби, Македонија прва во групата
Грнчаров три години во Ботев Пловдив
Втора победа за Саган на Тур де Франс
Куп лажни продавачи на билети за ОИ
Серена ја детронизира Квитова
Мурињо
Црвена звезда го откачи Вардар
Македонија падна две места на ФИФА листата
Мекејлеб - Сега веќе се е можно
Македонија се истури врз Нов Зеланд
Шкендија ремизираше без голови против Портдаун
Вилјаш-Боаш и официјално тренер на Тотенхем
Мари против Ферер во четврт-финалето
Пари Сен Жермен го промовираше Лавеци
Фелпс се откажа од 200 м слободно на ОИ
Шкендија сака победа без примен гол против Портдаун
Трнлив пат за „металурзите“ до Лигата на шампионите
Македонија денеска на „поправен“ против Нов Зеланд
Десет Шпанци во „дрим-тимот“ на УЕФА, Иниеста прогласен за МВП
Блејк подобар од Болт и на 200 м!
Перо Антиќ, сепак, со капитенската лента
(ЕП 2012) Голови, тактика и „тика-така“...
Почнува операцијата „Лондон“aldo, 03.07.2012 01:24:18
STRAMOTA so ogromni bukvi
пензионер, 03.07.2012 07:15:44
Најдобро ќе биде да престанат да не срамотат и веднаш да си ги спакуваат куферите и да си дојдат дома.
iznenadeni?!, 03.07.2012 07:26:55
Angola e iznenadena PRIJATNO...
НЕВЕН ГНЕВЕН, 03.07.2012 07:32:32
Шутирање од неизградени позиции зачинето со себичност, катастрофални слободни врлања и закаснета агресивност, се главните причини за поразот. Што ли прават на тренинзите, срамота е да не се постигне кош од слободно врлање, нели само тоа им е работа? А и ги потценија. Катастрофа.
kole, 03.07.2012 08:05:25
Дека е непријатно е, само не знам од каде ви е она ИЗНЕНАДЕНА!?! Па, Ангола има поголема кошаркашка традиција од Македонија. И повеќе успеси. Да не се затрчавте малку со очекувањата. Секако убаво е да се надеваме и да работиме за победа. Поздрав!
Dr Aca, 03.07.2012 08:11:08
Sekoj sto mislel deka Makedonija e favorit protiv Angola, nema pojma od kosarka.
niko, 03.07.2012 09:07:28
Sto be sramota , svatete be luge tolu ne biduva, vo FIROM nema nikov sport a za profesionalen ne noze da stane zbor .
Mudrec, 03.07.2012 10:14:45
Sekoj dobar turnir go pocnuvame so poraz. Zatoa, veruvam vo srekjen kraj na ovie kvalifikacii.
bez alibi, 03.07.2012 10:32:49
Ovoj poraz ne e nikakvo iznenaduvanje.Angola e podobro rangirana reprezentacija na oficijanata rang lista od FIBA,a istoto se odnesuva i za reprezentacijata na Novi Zeland.Realno,od bilo koja gledna tocka,Makedonskata reprezentacija ne bese favorit protiv Angola,nitu pak ke bide protiv Novi Zeland,iako dvajca dobri kosarkari ne se vo sostavot za ovie kvalifikacii...Taka da ,ne treba poradi osvoenoto cetvrto mesto na minatoto EP...nekoj da ne stava vo uloga na favorit.Od ovaa sto go vidovme protiv Angola,za zal,moeto mislenje deka LOI vo London ke gi sonuvame.Se cudam,zosto Samardzijski ne ja dobi potrebnata minutaza,zosto Cekovski povtorno e del od reprezentativcitego ,zosto mladiot Nikolovski ne ja dobi zasluzenata sansa od Lazovski....zosto...zosto....i.t,n.
ostavre, 03.07.2012 10:52:04
Pogledajte koi se igracite vo timot na Angola i ce vi bide jasno. Jas se iznenadiv koga procitav deka nie sme favoriti. Mecot go izgubivme vo prvata cetvrtina koga Angola postigna mi se cini 32 poeni i bea mnogu precizni vo sutot za 3 poeni. Nasite igraci pocnaa malku kasno so agresivna odbrana, toa e edinstveno sto mozam da im zameram. A za sutot, sekoj moze da ima los den. Sega treba da se pobedi Nov Zeland za da se igra so Rusija vo cetvrt finaleto. Mnogu tesko no se uste izvodlivo.
Vlatko, 03.07.2012 11:42:13
Тоа ти е македонче проклето во душа. До вчера ги полневте плоштадите и скокавте за нив , ги правевте најголеми херои , а сега за еден пораз и готово демек тие биле срамота. Оф мори мајко вие сте срамота што седите пред компјутер и јадете бурек додека тие ја освојуваа Европа.
mene, 03.07.2012 11:54:41
Kako odnapred programirani sme vo komentarite. Ako pobedea: Bravo junaci, vie ste Makedonija. nie sme so vas. Izgubija, i ete komentari:Sramota, vratete se doma .... Pa vi sportot i se pobeduva i se gubi. I so timot se ostanuva i vo dobro i vo loso.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Петок
Локални грмотевици
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 22°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |