Број 2985  четврток, 14 мај 2009
Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
ЕВН тужи, но намигнува и за компромис

Тужбата на ЕВН против Македонија вчера стаса во судот во Вашингтон

Брисел бара дела, а не зборови

Црвенковски ќе го освежува СДСМ со млади кадри

Старо-новиот лидер е пред една од најсериозните политички битки од кои зависи и неговата и иднината на СДСМ
ИНТЕРВЈУ
Ерван Фуере, шеф на мисијата на Европската комисија во Македонија
Непознато каде живее Иванов, Црвенковски се врати во Капиштец
Се воведуваат студии без знаење на факултетите
Коце Трајановски и натаму на чело на ЗЕЛС
Работниците мора да користат годишен одмор
За Владата спомениците се уметност, а не трошок
Најди! во Утрински
Анкета
Да ли сте за веронаука во училиштата?:
да
не
Вкупно 12201 гласа
ЕДИТОРИЈАЛ
Нина Нинеска - Фиданоска
Поглед
Димитар Чулев
Мислења
Ремзи Џанова

НЕКСТ ТАЈМ
Ние сме морални победници
Втора страница
Verbatim
Одмрзнување на македонско - француските односи
Карикатура
Џејмс Ставридис е новиот командант на силите на НАТО во Европа
Како ќе каже „Катимерини“
На прво место
Брисел бара дела, а не зборови
ЕВН тужи, но намигнува и за компромис
Спорот ЕЛЕМ - ЕВН пример за неспособно судство
ЗНМ го осуди селектирањето новинари
Политика
Законите не треба да се во интерес на една партија
Црвенковски ќе го освежува СДСМ со млади кадри
Непознато каде живее Иванов, Црвенковски се врати во Капиштец
Велјаноски се сели во кабинетот од резба
Реформите успешни, визите зависат од политичка одлука
Би-Би-Си- Македонија на бела шенген-листа
Коце Трајановски и натаму на чело на ЗЕЛС
За Владата спомениците се уметност, а не трошок
Неуспешно помирување на Лека и Тачи
Македонија
Владата воведува дисперзирани студии без знаење на факултетите
Гостиварско училиште бојкотира настава поради спорно име
Отказни договори за вработени во битолската ЕВН
Шпедитерите одбиваат да се дислоцираат од Табановце
Не се знае кога ќе има скрининг за рак на дебело црево
Се тактизира со исклучување на кобалтот на Онкологија
Економија
Од јули кредити со камата од 6 отсто за фирмите да преживеат
Монетарците си одат - ќе има ли аранжман?
„Кејблтел“ досега инвестирал 20 милиони евра
Работниците мора да користат годишен одмор
И Прдејци ќе стане развојна зона
Земјоделците лани ќарија од оризот, кочанските ниви се' побели
„Сведмилк“ го извалкала името на Шведска
ЕУ го казни „Интел“ со рекордни 1,06 милијарди евра
ЕУ со санкции за свои членки поради високиот буџетски дефицит
Во Британија 2,2 милиона невработени лица
ОПЕК најавува ново намалување на производството
Хроника
Семејствата апелираат да не се усвојува законот за мировниците
Судењето за „Пепел“ продолжи и покрај штрајкот со глад на притворените
Тетовец загина копајќи ѕид од куќа
Професор повреден во сообраќајка во Штип
Криел дека починал татко му за да зема пари
Див таксист се обидел да поткупи двајца полицајци
Македонец критично повреден во Бугарија
Американска донација за границите од 500.000 долари
Едиторијал
Ребаланс или фарса на власта
Мислења
Сите сме на иста страна
Скопје
Димиќ доби кривична пријава за фалсификување службени исправи
Соларни светилки во населбата Гоце Делчев
Се гради нов паркинг во населбата Мичурин
Нов водовод во Горно Лисиче
Средба со граѓаните на општината Центар секоја среда
Намалена комуналната такса
Фекална канализација на „Анастас Митрев“
Забава
Ние сме морални победници
Подготвува нова вестерн-серија
Трето посвојување дете
Писма
Спомениците се поважни од здр��вјето
Букурешки договор и Македонија
Свет
Британски музеј ги враќа коските на Абориџините
Мардок ќе ги наплатува весниците на Интернет
Британците гневни поради лакомоста на пратениците
Во Сараево уапсен Бранимир Главаш
Бенедикт XVI во Палестина
Иван Грозни од фабриката на смртта
Секој трет уапсен за тероризам во Британија е виновен
Уапсен лидерот од „Тјенанмен“
Косовски модел за курдскиот проблем?
Словенија постави услови за посредништво на ЕУ
Култура
Средба со Јагода Михаловска-Георгиева во „Три“
Мелинго и Лила Даунс главни ѕвезди на „Оф-фест“
„Незавршена приказна“ - трета премиера на Градски театар
Делото на Гоце Наневски подготвено за Венеција
Македонија повторно нема штанд на Канскиот фестивал
Реномираниот Јосиф Иванов со Филхармонија
Промоција на дело за академик Виктор Фридман во МАНУ
Промоција на нова поетска збирка од Гордана Михаилова-Бошнакоска
Спорт
Победи на Бостон и на Лејкерси
Прва етапна победа на Ди Лука по пауза од две години
Фудбалски вести
Тимовите и' објавија војна на ФИА
Доган во Скопје, за денеска најавен и Олег Блохин