Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.05.2012, 15:33
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петоркаПокрај ѕвездата на ЛА Лејкерс, идеалната петорка ја сочинуваат и Леброн Џејмс, Кевин Дурент, Крис Пол и Двајт Хауард

Коби Брајант е дел од најдобрата петорка во НБА-лигата што беше објавена денеска, а во која што покрај ѕвездата на ЛА лејкерс се наоѓаат уште и Леброн Џејмс, Кевин Дурент, Крис Пол и Двајт Хауард.

Селекцијата на Коби во идеалните пет е негова десетта во кариерата (седма во низа), со што тој им се приклучи на легендите како Мајкл Џордан, Елџин Бејлор, Карим Абдул-Џабар, Боб Петит, Боб Кузи и Џери Вест, кои исто така по 10 пати биле дел од најдобрата петорка. Следната сезона суперстарот на Лејкерси ќе се обиде да се изедначи и со рекордерот Карл Мелоун, кој 11 пати бил дел од првата НБА пе��орка.

Леброн Џејмс собра најмногу номинации во гласањето за најдобрата НБА петорка спроведено помеѓу 120 познати спортски новинари и коментатори од САД. Крилото на Мајами Хит, кое ја доби и МВП наградата за најкорисен играч, доби 118 од можни 120 гласови.

Членови на втората петорка се Тони Паркер (Сан Антонио), Расел Вестбрук (Оклахома Сити), Кевин Лав (Минесота), Блејк Грифин (Клиперс) и Ендрју Бајнам (Лејкерс), додека третата најдобра НБА петорка ја сочинуваат Ражон Рондо (Бостон), Двејн Вејд (Мајами), Кармело Ентони (Њујорк), Дирк Новицки (Далас) и Тајсон Чендлер (Њујорк).Статијата е прочитана 286 пати.

Испрати коментарМакедонија одигра без голови и со Ангола
Чех во Челзи до 2016 година
Темелков се враќа за баражот со Австрија
Мекејлеб избран за МВП во Италија
Станиќ уште три години во Металург, Марковиќ оди во Гепинген
Мајами го доби првиот меч од финалето на Истокот
Љаиќ избркан бидејќи не ја пеел химната
Дел Боске го пречкрта Лопез
По Маури, и Конте на тапет за лажирање
Хесједал ги освои Апенините
Лазаров во идеалниот тим на завршниот турнир
Сан Антонио поведе против Оклахома Сити
Металург ја одбрани шампионската титула
Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШ
Ивановиќ и Кузнецова во второ коло
Вебер најбрз низ улиците на Монте Карло
Бостон закажа источно финале со Мајами
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Оглас��ик24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |