Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.05.2012, 11:48
Бостон закажа источно финале со МајамиСелтикси ноќеска во мајсторката на домашен терен ја поразија Филаделфија со 85:75 и ја добија серијата со 4:3 во победи

Кошаркарите на Бостон се изборија за финалето на „Истокот“ од НБА лигата, откако ноќеска во „мајсторката“ на домашен терен ја победија Филаделфија со 85:75.

Со оваа победа Бостон конференциското финале го избори со резултат 4-3 во добиени натпревари. Комплетната стартна петорка на Бостон имаше двоцифрен број поени. Централна личност на натпреварот беше плејмејкерот Раџон Рондо, кој имаше „трипл – дабл“ 18 поени и по 10 скокови и асистенции, Кевин Гарнет дуелот го заврши со 18 поени и 13 скокови.

Кај Филаделфија најдобар играч беше Андре Игудала со 18 поени.

Финалната серија меѓу Мајами и Бостон ќе почне утре навечер, додека вечерва стартува финалето од Западната конференција меѓу Сан Антонио и Оклахома Сити.Статијата е прочитана 205 пати.

Испрати коментарМакедонија одигра без голови и со Ангола
Чех во Челзи до 2016 година
Темелков се враќа за баражот со Австрија
Мекејлеб избран за МВП во Италија
Станиќ уште три години во Металург, Марковиќ оди во Гепинген
Мајами го доби првиот меч од финалето на Истокот
Љаиќ избркан бидејќи не ја пеел химната
Дел Боске го пречкрта Лопез
По Маури, и Конте на тапет за лажирање
Хесједал ги освои Апенините
Лазаров во идеалниот тим на завршниот турнир
Сан Антонио поведе против Оклахома Сити
Металург ја одбрани шампионската титула
Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШ
Ивановиќ и Кузнецова во второ коло
Вебер најбрз низ улиците на Монте Карло
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |