Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.05.2012, 18:59

Ивановиќ и Кузнецова во второ коло

Српската и руската тенисерка без проблеми ги минаа првите пречки на годинашниот Ролан Гарос

Србинката Ана Ивановиќ имаше убедлив старт во годинашниот Ролан Гарос. Како 13. носителка кај дамите во Париз таа во воведната рунда ја елиминира Арубарена од Шпанија со 6:1, 6:1. Пласман во второто коло оствари и Саманта Стосур (6 носителка) по триумфот над Балтача од В. Британија (6:4, 6:0) како и Светлана Кузнецова, која славеше над Лучиќ со 6:1, 6:3.

Без изненадувања почна и машкиот дел од турнирот. Хуан Мартин дел Потро се пласира во второто коло, но притоа загуби сет во дуелот со Монтањес од Шпанија (6:2, 6:7, 6:2, 6:1). Многу повеќе труд и пот му беа потребни на Швајцарецот Вавринка кому му требаа пет сета (6:3, 6:3, 4:6, 3:6, 6:2) против Италијанецот Чипол�� за продолжување на престојот во француската престолнина.

Резултати од мечевите во првото коло на Ролан Гарос

Мажи: Дел Порто (9., Аргентина) - Монтањес (Шпанија) 6:2, 6:7, 6:2, 6:1; Чилиќ (21., Хрватска) - Муњоз (Шпанија) 6:4, 6:4, 7:5; Фоњини (Италија) - Манарино (Франција) 6:0, 7:5, 6:1; Вавринка (18., Швајцарија) - Чипола (Италија) 6:3, 6:3, 4:6, 3:6, 6:2.

Жени: Стосур (6., Австралија) - Балташа (В. Британија) 6:4, 6:0; Кузнецова (26., Русија) - Лучиќ (Хрватска) 6:1, 6:3; Ивановиќ (13., Србија) - Арубарена (Шпанија) 6:1, 6:1; Кербер (10., Германија) - Жанг (Кина) 6:3, 6:4; Сафарова (20., Чешка) - Јакимова (Белорусија) 6:2, 6:0; Ерани (21., Италија) - Делаква (Австралија) 4:6, 6:2, 6:2;


Статијата е прочитана 411 пати.

Испрати коментарМакедонија одигра без голови и со Ангола
Чех во Челзи до 2016 година
Темелков се враќа за баражот со Австрија
Мекејлеб избран за МВП во Италија
Станиќ уште три години во Металург, Марковиќ оди во Гепинген
Мајами го доби првиот меч од финалето на Истокот
Љаиќ избркан бидејќи не ја пеел химната
Дел Боске го пречкрта Лопез
По Маури, и Конте на тапет за лажирање
Хесједал ги освои Апенините
Лазаров во идеалниот тим на завршниот турнир
Сан Антонио поведе против Оклахома Сити
Металург ја одбрани шампионската титула
Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШ
Вебер најбрз низ улиците на Монте Карло
Бостон закажа источно финале со Мајами
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |