Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.05.2012, 22:37

Металург ја одбрани шампионската титулаТимот од Автокоманда во СРЦ Кале го совлада Вардар Про со 20:16 и стигна до вкупно петтата ракометна круна во Македонија во клупската историја

ФОТО: Петр Стојановски

Металург ја одбрани ракометната круна во Македонија и ја освои вкупно петтата титула во историјата, откако вечерва во СРЦ „Кале“ го победи лутиот конкурент Вардар со 20:16 (10:7) и со шест бода разлика ја заврши сезоната пред црвено-црните.

Ова е единствен трофеј на Металург сезонава, Купот го освои Вардар, исто како и СЕХА лигата, но затоа пак, тимот од Автокоманда беше сензација во Лигата на шампионите, со пласманот во осминафиналето од најпрестижното натпреварување.

Вардар Про не успеа да го направи невозможното да го победи Металург со 10 голови разлика во последното коло за да стане шампион. Црвено-црните мотивирано го почнаа денешниот дуел имајќи предност од два гола разлика во првите 15 минути, меѓутоа противникот носен од одличниот голман Дарко Станиќ успеа до крајот на полувремето да дојде до комплетен пресврт за водство од 7-10 по првите 30 минути.Во ист стил Металург продолжи и во вториот дел само дополнително зголемувајќи го водството за во 46. минута веќе да има предност и од 11-16. По овој период веќе беше сосема јасно дека Металург е на прагот на новиот шампионски трофеј завршувајќи го плеј-офот без ниту еден пораз.

Покрај добиениот трофеј, од екипата на Металург произлегоа и двајцата најдобри ракометари во сезоната 2011/ 2012. Наградата за најдобар голман замина кај Дарко Станиќ, а за МВП на шампионатот беше прогласен нашиот репрезентативец Филип Миркуловски.


Статијата е прочитана 674 пати.

Испрати коментарМакедонија одигра без голови и со Ангола
Чех во Челзи до 2016 година
Темелков се враќа за баражот со Австрија
Мекејлеб избран за МВП во Италија
Станиќ уште три години во Металург, Марковиќ оди во Гепинген
Мајами го доби првиот меч од финалето на Истокот
Љаиќ избркан бидејќи не ја пеел химната
Дел Боске го пречкрта Лопез
По Маури, и Конте на тапет за лажирање
Хесједал ги освои Апенините
Лазаров во идеалниот тим на завршниот турнир
Сан Антонио поведе против Оклахома Сити
Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШ
Ивановиќ и Кузнецова во второ коло
Вебер најбрз низ улиците на Монте Карло
Бостон закажа источно финале со Мајами
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |