Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.05.2012, 18:09
Вебер најбрз низ улиците на Монте КарлоАвстралиецот победи во кнежеството и стана шестиот пилот оваа сезона кој што успеал да слави во Ф1 трка

Марк Вебер за прв пат сезонава го подигна пехарот во најпрестижното тркачко натпреварување, Формула 1. Австралиецот во тоа успеа денеска низ улиците на Монте Карло во трката за ГН на Монако. Со овој триумф пилотот на Ред Бул стана шести возач во шесте трки во оваа сезона по Џенсон Батон, Фернандо Алонсо, Нико Розберг, Себастијан Фетел и Пастор Малдонадо што успеа да се искачи на највисокото место на подиумот. На втората се најде возачот на Мерцедес, Нико Розберг, трет заврши Фернандо Алонсо од Ферари.

Мекларен повторно извиси откако нивниот главен адут Луис Хамилтон и покрај одличното трето место на стартот беше прелесен залак за неговите ривали Алонсо и Фетел. Клупскиот колега на Британецот, Џенсон Батон, не го дочека крајот на трката со што само го потврди лошиот викенд на клубот во кнежевството.

Прв во генералниот пласман е возачот на Ферари, Фернандо Алонсо со 76 бода пред пилотите на Ред Бул, Себастијан Фетел и Марк Вебер кои имаат по 73 поени. Кај тимскиот пласман води Ред Бул со 146 поени пред Мекларен кој има 108, а трет е Ферари со 86.

Октанскиот циркус за две недели се сели преку барата каде што ќе се вози за трката за Големата награда на Канада.Генерален пласман кај возачите:

1. Фернандо Алонсо Шпанија Ферари 76

2. Себастијан Фетел Германија Ред Бул 73

3. Марк Вебер Австралија Ред Бул 73

4. Луис Хамилтон Британија Мекларен 63

5. Нико Розберг Германија Мерцедес 59

6. Кими Раиконен Финска Лотус 51


Генерален пласман кај тимовите:

1. Ред Бул 146

2. Мекларен 108

3. Ферари 86

4. Лотус 86

5. Мерцедес 61

6. Вилијамс 44

Статијата е прочитана 596 пати.

Испрати коментарМакедонија одигра без голови и со Ангола
Чех во Челзи до 2016 година
Темелков се враќа за баражот со Австрија
Мекејлеб избран за МВП во Италија
Станиќ уште три години во Металург, Марковиќ оди во Гепинген
Мајами го доби првиот меч од финалето на Истокот
Љаиќ избркан бидејќи не ја пеел химната
Дел Боске го пречкрта Лопез
По Маури, и Конте на тапет за лажирање
Хесједал ги освои Апенините
Лазаров во идеалниот тим на завршниот турнир
Сан Антонио поведе против Оклахома Сити
Металург ја одбрани шампионската титула
Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШ
Ивановиќ и Кузнецова во второ коло
Бостон закажа источно финале со Мајами
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |