Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.04.2012, 10:08
Северна Кореја неуспешно ја лансираше спорната ракетаСеверна Кореја денеска соопшти дека сателитот што го лансирала „не успеал да влезе во орбитата“. Јужнокорејски и јапонски официјални лица претходно потврдија дека севернокорејската балистичка ракета која носела метеоролошки сателит се распаднала набрзо по лансирањето денеска наутро по локално време.

Ракетата Унха-3 беше лансирана од западниот брег на државата во близина на границата со Кина.

Јапонскиот министер за одбрана Наоки Танака изјави дека ракетата била во воздух една минута пред да се урне во водите на океанот и не погодила јапонска територија.

Портпарол на МО на Јужна Кореја наведе дека лансирањето било неуспешно бидејќи ракетата неколку минути по лансирањето се распаднала.

Лансирањето севернокорејска ракета предизвика меѓународни критики поради стравување дека тоа може да ги унапреди можностите на таа држава да направи интерконтинетална ракета способна да носи нуклеарна боева глава.

Советот за безбедност на ОН ја повика Северна Кореја да не истрелува ракети со голем дострел, изјави денеска во Москва рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

- Во резолуција на СБ се содржат конкретни повици - да не се преземаат чекори за лансирање, нагласи тој. Според него, тоа е заеднички став на државите вклучени во преговорите за нуклеарната програма на Северна Кореја.

Статијата е прочитана 588 пати.

Испрати коментарПретседателот Иванов повика на воздржаност и одговорност
Регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир во Радишани
Погребот на момчињата ќе се изврши утре
Јанкулоска - МВР интензивно трага по убијците
Реакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Хорор во Скопје. Македонија во шок
Бебиња за 20.000 евра на црниот пазар
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапс
Папуљас до Иванов - Грција сака фер решение за името
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестиција
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол Сезан
Мексико и САД ги потресоа земјотреси
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 6 мај
Велигденски сообраќаен режим„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |