Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.04.2012, 11:59
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан

Потпишана Спогодба за соработка и заемна помош по царински прашања меѓу царинските управи на Македонија и Азербејџан. Спогодбата ја потпишаа директорот на Царината Ванчо Каргов и генералниот директор на Државниот комитет за царина на Азербејџан, Ајдин Алиев во Баку во рамки на Годишниот состанок на директорите на Царинските управи од европскиот регион на Светската царинска организација (СЦО).

Со оваа Спогодба се промовира соработка помеѓу двете царински служби и се создава правна рамка за заедничка и конструктивна соработка на полето на олеснувањето и развојот на трговијата и транспортот, заемната размена на стручна, научна и техничка помош за подобрување и воведување повисоки стандарди во царинското работење, како и превенција и сузбивање на прекуграничниот криминал и царинските измами.

На годишниот состанок на директорите на Царинските управи од европскиот регион присуствуваат директори на 52 царински служби од земји од Европа и Азија и генералниот секретар на СЦО, каде се разгледуваат актуелни теми за развојот на Царината во 21 век, и активностите на СЦО во насока на справување со предизвиците кои стојат пред царинските служби од европскиот регион. Директорот на Царинската управа на Република Македонија, Ванчо Каргов го претстави значењео и постигнатиот напредокот на полето на примената на современа информатичко-комуникациска технологија за подобрување на работењето (ефикасноста) на македонската царина. Претставени се и достигнувањата и плановите во примената на информатичко-комуникациска технологија, како алатка во царинското работење. Примената на оваа технологија во Република Македонија е во согласност со светските стандарди и пракса и дава голем придонес за олеснување на трговијата, поедноставување и забрзување на царинските постапки, како и спречување и откривање на повредата на прописите при увоз, извоз и транзит на стоки.


Статијата е прочитана 182 пати.

Испрати коментарРеакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Македонија во шок
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Неуспешен обид на Северна Кореја да лансира ракета
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапс
Папуљас до Иванов - Грција сака фер решение за името
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестиција
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол Сезан
Мексико и САД ги потресоа земјотреси
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Парламентарните избори во Грција ќе ��е одржат на 6 мај
Велигденски сообраќаен режимEU, 12.04.2012 17:41:57
Super, ima mnogu da naucime za svercot od Azerbejdzan.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |