Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.04.2012, 13:46
Македонија повторно во топ 100Фудбалската репрезентација скокна четири места на ранг листата на ФИФА и сега е 98

Македонската фудбалска репрезентација, иако нема одиграно натпревар по поразот од Луксембург од 2:1 на 29 февруари, сепак, скокна на ранг листата на ФИФА за четири места, и сега повторно се наоѓа меѓу првите 100 национални селекции, поточно на 98. место.

Пред нас се Вијатнам и Бугарија, која падна за цели 11 места, а зад нас е Гвинеја. Стотката ја затвора Антигва и Барбуда.

Инаку, минатиот месец се одиграа 24 меча, по кои Шпанија го задржа врвот, додека Германија и Уругвај го прескокнаа светскиот вицешампион Холандија.

За две позиции напредуваше петтопласираната Португалија, а потоа следат Бразил, Англија и Хрватска. Поредокот на првите 10 репрезентации го заокружуваат Данска и Аргентина.

Најголем напредок од 25 места забележа Северна Кореја, која сега е на 86. позиција.

Од нашите противници во квалификациите за светското првенство 2014 година во Бразил најдобро пласирана е споменатата Хрватска на осмата позиција, потоа следат Србија (32. место - пад за шест позиции), Велс е 41 (скок за седум места), Белгија е 44 (пад за четири места), а Шкотска е 48 (скок за три позиции). (Н.К)

Ранглиста на ФИФА

1. Шпанија 1442

2. Герамнија 1345

3. Уругвај 1309

4. Холандија 1207

5. Португалија 1190

6. Бразил 1165

7. Англија 1132

8. Хрватска 1114

9. Данска 1069

10. Аргентина 1066

Статијата е прочитана 418 пати.

Испрати коментарШумахер најбрз на вториот слободен тренинг во Кина
Вилјареал се поблиску до опстанок во Примера
Клупата на Чикаго пресилна за Мајами
Металург со нови договори за седум ракометари
Виган донесе неизвесност во Премиер лигата
Борусија Дортмунд на чекор до одбрана на титулата
Јувентус се врати на челната позиција во Серија А
Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико
Звонко Шундовски останува селектор
Втора победа на Бостон над Мајами за 10 дена
Гвардиола му ја посвети победата на Абидал
Атлетико мисли само на победа против Реал
Одом и Далас ја прекинаа соработката
Надал и Ѓоковиќ ќе играат на „Сантјаго Бернабеу“
Финалето на Купот на 2 мај во Штип
Заврши сезоната за „Филип Втори“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |