Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.04.2012, 11:09
Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 6 мајГрчкиот премиер Лукас Пападимос синоќа објави дека предвремените парламентарни избор во земјата ќе се одржат на 6 мај.

Распишувањето на предвремените избори следи откако коалициската Влада на Пападимос ги усвои строгите економски реформи неопходни за избегнување на банкрот на земјата.

- Исполнивме една тешка задача и изборот, што ќе го направиме, ќе го одреди патот на Грција во следната деценија, изјави синоќа Пападимос во обраќање до нацијата преку државната телевизија.

Обраќањето на Пападимос уследи по неговата средба со грчкиот претседател Каролос Папуљас, од кого официјално побара да ги закаже предвремените избори 18 месеци пред истекот на мандатот на Парламентот.

Грција е на половина од едно тешко патување и без жртви земјата не може да биде извлечена од кризата, истакна Пападимос во обраќањето.

Тој нагласи дека Владата ќе продолжи да ги исполнува своите функции до изборите, за да обезбеди непречено извршување на реформите прифатени од Парламентот.

Премиерот истакна дека спроведувањето на структурните реформи не може да се одложи за по изборите. Според грчките медиуми, меѓу прашањата што не трпат одлагање се докапитализацијата на грчките банки и на пензиските фондови.

Последните анкети покажуваат значително намалување на поддршката на гласачите за девете најголеми партии ПАСОК и Нова демократија, кои учествуваат во владиниот Кабинет на Пападимос, што е знак дека ниту една од нив нема да успее да освои мнозинство на изборите и самостојно да формира влада.Статијата е прочитана 177 пати.

Испрати коментарРеакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Македонија во шок
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Неуспешен обид на Северна Кореја да лансира ракета
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапс
Папуљас до Иванов - Грција сака фер решение за името
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестиција
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол Сезан
Мексико и САД ги потресоа земјотреси
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Велигденски сообраќаен режим

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |