Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.04.2012, 11:50
Мексико и САД ги потресоа земјотресиВо северниот крајбрежен регион на Мексико утринава биле регистрирани два земјотреса со интензите од 6,2 и 6,9 степени според Рихтеровата скала, соопшти Американскиот геофизички институт.

Епицентарот на потресите бил на 134 километри од градот Хереро Негро во мексиканската сојузна држава Долна Јужна Калифорнија, на 10,3 километри под површината на земјата.

Нема информации за жртви или предизвикани материјални штети.

Претходно, денеска земјотрес со интензите од 6,4 степени, беше регистриран и во слабонаселниот планински регион на мексиканската сојузна држава Мичоакан, на длабочина од 66 километри под површината на земјата. Овој потрес бил почувствуван и во мексиканскиот главен град Мексико Сити.

Речиси истовремено со потресот во Мичоакан, земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтер е регистриран и во американската сојузна држава Орегон, а неколку минути подоцна нешто послаб потрес почествуван е и на кра��брежјето на Калифорнија.

Статијата е прочитана 589 пати.

Испрати коментарРеакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Македонија во шок
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Неуспешен обид на Северна Кореја да лансира ракета
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапс
Папуљас до Иванов - Грција сака фер решение за името
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестиција
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол Сезан
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 6 мај
Велигденски сообраќаен режим

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, ��ин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |