Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.04.2012, 11:52
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол СезанСлика на Пол Сезан во вредност од десетици милиони евра, која беше украдена од двајца српски државјани, беше пронајдена изминатата ноќ во Белград.

Во операција на обвинителството за организиран криминал беа уапсени двајца осомничени. Апсењата се извршени во Белград и во Чачак.

Во потрагата на сликата и на крадците на српската полиција и помогнале колегите од неколку држави, а самата операција била подготвувана неколку месеци. Во потрагата во Белград е уаосен организаторот на кражбата.

Според радиото Б92, не е потврдено за која творба на познатиот уметник се работи, но веројатно тоа е сликата украдена во 2008 од музејот во Цирих заедно со слики на Дега, Винсент ван Гог и Клод Моне.

Се очекува во Белград да пристигне швајцарски експерт, кој треба да потврди дека станува збор за слика, која се смета за национално богатство на Швајцарија.

Во кражбата во Цирих пред четири години уче��твуваа тројца маскирани лица и возач.

Грабежот се смета за најголемиот во историјата на Швајцарија и еден од најголемите во Европа. Украдени беа слики со вкупна вредност од 112 милиони евра.

Статијата е прочитана 888 пати.

Испрати коментарРеакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Македонија во шок
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Неуспешен обид на Северна Кореја да лансира ракета
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапс
Папуљас до Иванов - Грција сака фер решение за името
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестиција
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан
Мексико и САД ги потресоа земјотреси
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 6 мај
Велигденски сообраќаен режим

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |