Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.04.2012, 15:01

Втора победа на Бостон над Мајами за 10 денаСелтиски славеа и на Флорида со 115:107, Чикаго му се реваншира на Њујорк за поразот во неделата (98:86)

Втора радост на кошаркарите на Бостон во дуелите со Мајами во само 10 дена. На гостувањето на Флорида селтикси го совладаа источниот шампион во НБА-лигата со 115:107. Шутираа со 60,6 отсто прецизност од игра, имаа резултатска контрола врз најголем дел од натпреварот и не му дозволија на противникот да ја поништи нивната позитива во финишот.

„Ни требаше време. Ја достигнавме формата во најдобар момент“, изјави Рондо, кој по 18. пат едноподруго забележа двоцифрен број асистенции (15) што е најдолга таква низа по онаа на Џон Стоктон од 1992 година. Мечот го заврши со 18 поени, Пол Пирс додаде 27, а Кевин Гарнет уфрли 24, но загуби и девет топки. И повторно ги натскокаа „жешките“ (40-34). Бостон имаше и повеќе поени од контранапади од Мајами чиј лидер беше Леброн Џејмс со 36 коша, 7 асистенции и исто толку скокови.

Чикаго му се реваншира на Њујорк за поразот во неделата. Булси славеа со 98:86, а во отсуство на Дерик Роуз конците во свои раце го презеде Ричард Хамилтон. Постигна 20 поени (18 во третата четвртина) со поддршка од Луол Денг, кој впиша статистика со дабл-дабл ефект (19 коша, 10 скока).

„Не' натскокаа. Не' добија под кошевите. Имав само два скока. Морам подобро од тоа“, признава Кармело Ентони.

Играчите на Чикаго остварија вкупно 18 офанзивни скока, реализираа 25 поени од втор напад и поделија 27 асистенции. Прв човек во составот на ниски беше Ентони со 29 поени, 5 асистенции, но тој и соиграчите загубија 16 топки и со овој пораз паднаа на осмата позиција во Источната конференција, откако Филаделфија триумфира против Њу Џерси (107:88).

Резултати: Вашингтон - Орландо 93:85, Мајами - Бостон 107:115, Кливленд - Шарлот 103:90, Њу Џерси - Филаделфија 88:107, Далас - Сакраменто 110:100, Чикаго - Њујорк 98:86.


Статијата е прочитана 174 пати.

Испрати коментарМанчини - Готово е, не може да го стигнеме Јунајтед
Шумахер најбрз на вториот слободен тренинг во Кина
Вилјареал се поблиску до опстанок во Примера
Клупата на Чикаго пресилна за Мајами
Металург со нови договори за седум ракометари
Виган донесе неизвесност во Премиер лигата
Борусија Дортмунд на чекор до одбрана на титулата
Јувентус се врати на челната позиција во Серија А
Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико
Звонко Шундовски останува селектор
Македонија повторно во топ 100
Гвардиола му ја посвети победата на Абидал
Атлетико мисли само на победа против Реал
Одом и Далас ја прекинаа соработката
Надал и Ѓоковиќ ќе играат на „Сантјаго Бернабеу“
Финалето на Купот на 2 мај во Штип
Заврши сезоната за „Филип Втори“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |