Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.04.2012, 12:35
Гвардиола му ја посвети победата на АбидалДодека траеше операцијата, соиграчите на Абидал на „Камп Ноу“ забележаа победа над Гетафе од 4:0 со која му се доближија на вечниот ривал Реал Мадрид на само еден бод

Доцна синоќа на францускиот дефанзивец на Барселона Ерик Абидал му беше извршена повеќечасовната сложена операција за трансплантација на црниот дроб. Претставници на Клиничката болница во Барселона, каде бил изведен 9-часовниот хируршки зафат, соопштија дека се минало во најдобар ред и дека Абидал закрепнува на одделението за интензивна нега.

Додека траеше операцијата соиграчите на Абидал на „Камп Ноу“ забележаа победа над Гетафе од 4:0 (Санчез 2, Меси и Педро) со која му се доближија на вечниот ривал Реал Мадрид на само еден бод. Значајната победа тренерот Гвардиола му ја посвети на дефанзивецот, на кого поддршка му дадоа многубројни фанови на трибините.

- Знаеме дека операцијата трае цел ден и едвај ги чекаме вестите дека се поминало во ред. Ќе мора да почекаме во следните 48 часови за да видиме како се развива целата ситуација. Следните денови ќе бидат клучни. Имаме верба во Абидал – изјави Гвардиола.

Оперативниот зафат започнал вчера на пладне и траел се до полноќ. Во првата фаза која траела три часа бил отстранет дел од црниот дроб на неговиот братучед Жерар, кој е донор, а веднаш потоа, од 15 часот започнала втората фаза на трансплантацијата кај Абидал.


Статијата е прочитана 771 пати.

Испрати коментарМанчини - Готово е, не може да го стигнеме Јунајтед
Шумахер најбрз на вториот слободен тренинг во Кина
Вилјареал се поблиску до опстанок во Примера
Клупата на Чикаго пресилна за Мајами
Металург со нови договори за седум ракометари
Виган донесе неизвесност во Премиер лигата
Борусија Дортмунд на чекор до одбрана на титулата
Јувентус се врати на челната позиција во Серија А
Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико
Звонко Шундовски останува селектор
Втора победа на Бостон над Мајами за 10 дена
Македонија повторно во топ 100
Атлетико мисли само на победа против Реал
Одом и Далас ја прекинаа соработката
Надал и Ѓоковиќ ќе играат на „Сантјаго Бернабеу“
Финалето на Купот на 2 мај во Штип
Заврши сезоната за „Филип Втори“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |