Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.04.2012, 18:05

 Викторија Абрил гостинка на Скопскиот филмски фестивалФестивалот ќе биде затворен на 27. април со македонска премиера на филмот на Теона Стругар-Митевска „Жената што си ги избриша солзите“

Американскиот филм „Вознемирен“ на режисерот Гас ван Сант на 19 април во кино „Милениум“ ќе го отвори 15. Скопски филмски фестивал, кој ќе биде затворен на 27-ми месецов со македонска премиера на филмот на Теона Стругар-Митевска „Жената што си ги избриша солзите“. На проекцијата ќе присуствува и главната улога во филмот - шпанската ѕвезда Викторија Абрил.

Покрај славната Абрил, гости на 15. СФФ ќе бидат и дел од екипите на црногорскиот филм „Поглавје“, во кој игра македонскиот актер Владо Јовановски, и од српскиот филм „Жучко: Приказна за Радивој Корач“ на режисерот Гордан Матиќ.

Викторија Абрил специјално за премиерата ќе допатува од Франција и ќе остане до 29 април. Продуцентката на филмот Лабина Митевска на прес-конференцијата рече дека е почестена што филмот ќе го затвори Скопскиот филмски фестивал.

- Ние авторите имаме должност да соработуваме со фестивалите, а и тие со нас, за да ја промовираме најновата македонска продукција, рече Митевска.

„Жената што си ги избриша солзите“ (копродукција на Германија, Македонија, Белгија и Словенија) светската премиера ја имаше на годинашното Берлинале во програмата „Панорама специјал“. На затворањето на СФФ ќе биде прикажан во два термина - во 20 и 22.30 часот. Ден по скопската премиера, филмот ќе има проекција и во Битола, во присуство на филмската екипа, а од 1 мај ќе биде дистрибуиран во кината низ Македонија. На репертоарот во „Милениум“ ќе биде три седмици.

Директорот на СФФ Иво Антов денеска на прес-конференција рече дека во деветте фестивалски дена на скопската публика ќе и бидат понудени највпечатливите филмови од минатата година, кои беа во селекциите на големите фестивали во Кан, Венција, Карлови Вари, Торонто. Тие се распоредени во главна програма, програма на авторски филм, гала-проекции и документарна програма.

- Чудо е 15 години филмски фестивал во град во кој полека ги снемува кината. Девет дена ќе има набиена филмска програма, одлични авторски филмови, на кој круната или кремот ќе биде најновиот филм на Теона, рече Антов.

Статијата е прочитана 278 пати.

Испрати коментарБурни овации за „Генетика на кучињата“
Млади ликовни уметници од Битола наградени во Франција
Премиера на краткиот анимиран филм „Народен фронт 12“
Марк Ентони поднесе барање за развод од Џенифер Лопез
Филхармонија ги носи звуците на Виетнам
Промовирана „Голем Град Преспа I“
Самоубиство на германска манекенка поради интернет-омраза
Караванот на „Среќни вести“ продолжува
Роберт Саздов на кормилото на „Макфест“
Американците „Филаданко“ го затвораат „Танц-фест“
„800 револуции во минута“, изложба на „Кооперација“
Промоција на „Голем Град Преспа I“ во МАНУ
Портрет од Кејт - роденденски подарок за принцот
Нема бикини за жени со големи гради

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |