Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.04.2012, 12:45
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестицијаРуска компанија ќе инвестира шест милиони евра во изградба на капацитет за преработка на отпадоци од месната индустрија во источниот дел од Македонија

Ова е позитивната вест што ја соопшти вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески по завршувањето на економската презентација на Македонија во Русија.

- Како резултат на контактите што ги имавме овде со инвеститорот и претходната активност на промоторот во Москва можеме со голема извесност да соопштиме дека ќе имаме уште една руска инвестиција во Македонија, изјави министерот Ставрески по завршување на посетата на Русија.

Станува збор за фабрика која што ќе преработува отпадоци од месната индустрија и преку биотехнолошкиот процес ќе се користат за медицински и други потреби. Како што посочи договорено е инвеститорот до крајот на месецот да дојде во Македонија и да регистрира фирма, што значи дека има голема извесност да дојде до таа инвестиција.

Најавено е рускиот инвеститор да вложи меѓу пет и шест милиони евра, но, како што истакна Ставрески, најзначајно е за сите што ќе се отворат нови работни места и што ќе помогне во источна Македонија да се ублажи невработеноста.
Статијата е прочитана 1219 пати.

Испрати коментарРеакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Македонија во шок
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Неуспешен обид на Северна Кореја да лансира ракета
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапс
Папуљас до Иванов - Грција сака фер решение за името
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол Сезан
Мексико и САД ги потресоа земјотреси
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 6 мај
Велигденски сообраќаен режимmene, 12.04.2012 15:36:07
znaci odite vo Rusija za investicii od 5-6 milioni vrednost !!!!!pa toa mozel da go napravi i nekoj makedonski biznismen...ako ova e nekoja zdelka togas jas sum elizabet tejlor !!!! takvite informacii ne zasluzuvaat mesto vo vesnicite...
EU, 12.04.2012 17:30:51
Ne potcenuvame, sekoja investicija e dobra. No, apsurdno e da se pravat enormni trosoci, za da eventualno nekoj investira suma, sto e pomalku od nekolkute spomenici vo Skopje.
DULE, 12.04.2012 17:41:12
Aman te be ostajte ne malce da zdivneme od tie investicii,stanavme najrazviena najbogata drzava,dosta e veke, pari mi izlagaat od sekoj dzeb.Ne za drugo ke ni se naljutat i sosedive site investicii im gi sobravte!
boro, 12.04.2012 17:59:20
Е навистина јака инвестиција донесе Зоранчо со неговите пробисвети.........Замислете, цели 6 милиони долари, а 350 досега дадоа за глупостите во центарот на Скопје............
Milan, 12.04.2012 19:40:35
Mnogu mnogu investicii, neznaeme vekje so da im praime na parite :)
cele, 12.04.2012 21:34:51
Jaka investicija...
jimmy1, 13.04.2012 08:35:23
E bogami jaka investicija ni donese Zoranco i bandata, celi 6 milioni evra (vredna kolku opaskata na konjot od Ace nas). Pa gospodo takva investicija ke mozese da donese do vcera nepoznatata umetnicka Bozinovska od evrata sto i gi isplativte za spomenicite. E sega, koga ke zavrsi ovaa vladina avanturisticka avantura, pod izgovor barame investicii, antiKORUPCISKA da ispita i da presmeta kolku se vredni investiciite sto gi donesoja, i kolku potrosija za ovie avanturisticki svetski krstarenja, ke ispadni deka pak nie ke bidime ostetenite, troskovite ke bidat mnogu pogolemi. Isto taka da presmeta za sekoj eden kolkavi ke bidat nivnite honorari. Ovie patuvanja mene mi se mnogu sumnjivi, ovie se organizirani samo za perenje na pari i zbogatuvanje na ovie banditi. Koga so GORDOST kazuvaat investicija od 6 miliono evra, neka krenat glava i so gordost neka ni kazat kolku iznesuvaat vkupnite troskovi za ovie patuvanja. Da se presmeta od trgnuvanjeto pa do vrakanjeto na sekoe patuvanje.
Кога се работи резултатите ке дојдат, 13.04.2012 10:25:55
Браво, така се бори за доберото на Македонија и Македонците. Сите критизери нека се засрамат. Убеден сум дека пукаат од мака, затоа што се свесни дека пак ќе изгубат на избори. Зарем да гласаме пак за Црвенковски кој не излезе од кабинетот?
od ostrijot, 13.04.2012 10:46:34
luge se poleka ministerot stavrevski nesaka danigo rasipa veligdenskoto raspolozenije pa zatoa ja dade ova falba posle praznicite seto toa kebide koregirano.
Трпе, 13.04.2012 11:48:36
Незнам,како русите не го задржале како советник, нашиот способен министер за финанси кум Ставре.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |