Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.04.2012, 17:54
Папуљас до Иванов: Грција сака фер решение за иметоВо писмото, испратено како благодарност за честитката од Иванов по повод Националниот ден на Грција, Папуљас вели дека решението ќе ги засили билатералните односи

Грција останува целосно посветена на изнаоѓањето фер и одржливо решение за прашањето за името преку преговорите под покровителство на Обединетите Нации, вели претседателот на Грција Каролос Папуљас во писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов.

Во писмото, испратено како благодарност за честитката од Иванов по повод Националниот ден на Грција, Папуљас вели дека решението ќе ги засили билатералните односи.

„Конечното решавање на ова прашање ќе ни овозможи да го искористиме големиот потенцијал на нашите билатерални односи и ќе придонесе значително во консолидирањето на безбедноста, стабилноста, добрососедските односи и развојот на нашиот регион, особено преку европската перспектива на Западен Балкан“, пишува Папуљас.

Воедно грчкиот претседател испраќа и благодарност.

„Би сакал да ја изразам својата искрена благодарност за честитката упатена по повод Националниот ден на Грција, како и за Вашите желби упатени до грчкиот народ“, вели Папуљас.


Статијата е прочитана 932 пати.

Испрати коментарРеакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Македонија во шок
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Неуспешен обид на Северна Кореја да лансира ракета
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапс
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестиција
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол Сезан
Мексико и САД ги потресоа земјотреси
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 6 мај
Велигденски сообраќаен режимzagrizen, 13.04.2012 02:11:21
sekako deka ni trebaaat dobrosedski odnosi,dobro e koga vakvite poraki ce bidat iskreni,nie nemame spor so imeto tuku imaat Grcite i toa na domasen plan,a so pomos na institucijata EU ni napravija nesogledlivi steti,od sekogas sme bile moneta za kusurenje.
Mihailo Apostolov Malme Svedska, 13.04.2012 06:27:07
Rimjanite napisale: Res publica Graeca ingrata bestia est sto na nase bi mu doslo: Grckata drzava e nezahvalna zverka. Go okupira najgolemiot i najbogastiot del od Makedonija i uste pravi problemi da sme go menele imeto. No voedno i nee za cudenje tie samo ja igraat ulogata sto im ja sugerirase Srbija i SPC da ne blokiraat sto mozat poveke samo da ne vlezime vo Eu pred Srbija. No se si ima svoj pocetok, razvitok i kraj.Ta taka vreme e da se stavi tocka na ovoj apsurd koj go nametna Grcija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |