Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
11.04.2012, 17:30

Промовирана „Голем Град Преспа I“

Денеска во Македонската академија на науките и уметностите беше промовирана монографијата „Голем Град Преспа I“ на археологот академик Вера Битракова-Грозданова. Во оваа прва монографија за островот Битракова ги сублимирала добиените резултати од археолошките истражувања кои на островот на Преспанско Езеро ги водела 40 години, а систематски истражувала 20 години.

Претседателот на Академијата, Владо Камбовски, говореше за монографијата како за вистинско репрезентативно дело на македонската археологија и наука пред светот, додека промоторите, археолозите проф. д-р Драги Митревски и проф. д-р Елица Манева посочија на големата вредност на обработените археолошки наоди и податоци од островот што датираат од праисторијата до средниот век, значајни за културната историја на регионот и пошироко.

Книгата е во издание на МАНУ и издавачката куќа „Данте“, а финансиски со еден дел е помогната и од Фондацијата „Триф��н Костовски“. (К.Б.)


Статијата е прочитана 1090 пати.

Испрати коментарТеатрите од внатрешноста ќе го окупираат Драмски
Премиера на „Народен фронт 12“ на Иван Ивановски
„Моќта на боите“ - изложба во Кинотека
Никола Маџиров на поетско патување во Индонезија
Антологија на современата македонска поезија на руски јазик
Изложба „Хрватски велигден“
Културата ќе му го бели образот на Кочани

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |