Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.04.2012, 19:17
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапсСДСМ денеска обвини дека стопанството е пред целосен колапс - нема или доцнат платите во Македонија, се отпуштаат работници во Железница, се закануваат масовни откази во текстилниот сектор, доцни исплатата на земјоделските субвенции.

- Буџетот е во вонредна состојба, државната каса е празна и не може да ги сервисира потребните расходи за нормално функционирање на државата. Последните штрајкови се логична последица на неможноста на Владата да ги сервисира сопствените расходи, изјави во Собранието, пратеникот на СДСМ, Марјанчо Николов.

Од опозициската СДСМ предлагаат Владата да се откаже од рекламни кампањи, род шоуа, споменици, редовно да ги сервисира своите обврски кон вработените и стопанството.

На новинарско прашање како ја коментирате вчерашната прес-конференција на Илија Димовски, Николов рече дека Димовски го обвинува за бизнис врски со директорот на Киро Ќучук, Љубчо Георг��евски и Зоран Заев и додаде оти тоа се лаги и шпекулации.

- Ако успее да докаже дека имам било какви бизнис врски со директорот на Киро Ќучук, Љубчо Георгиевски или Зоран Заев, јас мојот пратенички мандат ќе го вратам. Ако не успее, дали тој ќе го направи истото?, праша Николов.Статијата е прочитана 1155 пати.

Испрати коментарРеакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Македонија во шок
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Неуспешен обид на Северна Кореја да лансира ракета
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
Папуљас до Иванов - Грција сака фер решение за името
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестиција
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол Сезан
Мексико и САД ги потресоа земјотреси
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 6 мај
Велигденски сообраќаен режимzedorf, 12.04.2012 22:27:29
a be sekogas e prazen bugetot ovie so komunisticki manri uste ne naucija deka sto poveke drzavata trosi tolku bugetot e pogolem . ako i stopanstvenicite pocnat da davaat pari isto taka i ke imaat pogolemi prometi toa e isto ako platata mi ja zgolemat za 20%bugetot moj ke bide pogolem i prodavnicata kaj mene ke imaa pogolem promet .
eu, 13.04.2012 00:46:11
ne treba da si expert da vidis mkd odi vo ekonomska katastrofa..imeno celi 20g e loso no kako sega nikogas ...najloso od se vladata se odnesuva kako dusman na svoj narod se pravi se e med i mleko dali zatoa sto se mladi i neznaat da segrizat na narod ili pak vo vlada site od vmro se budzi ova vmro nema vrska od ona prvoto koga bea ludje od narod...skopje go pravi cirkus,nema milost ni za priroda(go unistuva parkot i vodno)ni za ludje,se prasuvam kako moze covek da zivee vo mkd bez rabota i idnina no i so 100-200evra...se investira vo spomenici,zicari kade nema zimski turizam,crkvi,dzamii,plostadi t.e. investirat vo mrtov kapital...razbiram sitesakat da begat pa duri i deca na ambasadori i voeni atesai...na zapad vikat vo takvi zemji ce ostanat samo stari i zemjite totalno ce zamrat......
Tetra, 13.04.2012 06:39:25
Zedorf, nema sto, genie si... Kako i tvoite drugarcinja od vladata. Pod itno da te zemat za sovetnik, TI VSUSNOST GI IMAS SITE RESENIJA... Vo dve recenici. Vladata ne e svesna kolku kapital ke treba da se restatira stopanstvoto!!! Nikoj od niv ne rabotel vo realniot sektor, nikogas ne vlozile svoi pari vo biznis. Da znaea kako se zarabotuva, nema vaka da trosat...
DO SDSM, 13.04.2012 08:17:31
Seto toa sto go velite e tocno, no koj e vinoven za seto toa? Vie na tacna ima ja dadovte Vlasta na grupa kriminalci koj ja pljackaat Makedonija posolednite 6 godini , ne sigurno so dobroto vase vladeenje?? Gi precenivte deckite-kriminalci od analitiko.
Sekoj moze da si drzi pres i da si treska sto si saka, 13.04.2012 10:22:09
Lele majko. Docekavme eden Marjanco Nikolov da ni kazuva kakov e budzetot i stopanstvoto. Jas rabotam vo dr\avna firma i redovno zemam plata, koja e sega i poredvona i povisoka otkolku koga bea na vlast komunjarite. Nikogas vo makedonija nemalo tolku kamioni na patistata kako sega iako e naftata mnogu skapa. Toa kazuva deka stopanstvoto ne e vo kolaps. I stopanstvoto i budzetot se denes nekolku pati povisoki, odnosno porazvieni od vremeto na Branko Crvenkovski i tajfata privatizatori i gazdi na piramidalni stedilnici.
od ostrijot, 13.04.2012 11:01:52
da SDSM e vo pravo ako taka prodolzi za dva dotri meseci kesme beter i od grcija no za razlika od niv na nas nema koj dani pomogne.
Clarens, 13.04.2012 12:45:59
Zedorf , so site si?!l

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |