Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
12.04.2012, 19:09

Металург со нови договори за седум ракометариРакометниот клуб Металург и во следните две години во своите редови ќе ги има Петар Ангелов, Златко Мојсоски, Велко Марковски, Никола Митревски, Ацо Јоновски, Гоце Георгиевски и Милан Левов

Раководството на клубот и стручниот штаб се задоволни од прикажаните игри сезонава од овие седум играчи и затоа се одлучи да им ги продолжи договорите.

Со неколку странски засилувања и со останатите играчи кои се под договор со Металург, во клубот остануваат амбициите за висок пласман во домашните и меѓународните натпреварувања.

На денешната прес-конференција помошник тренерот Александар Петровски се осврна на постигнатите резултати на клубот во досегашниот тек од сезоната.

- Главните цели, добрата игра и осминафиналето во Лигата на шампионите и пласманот на „фајнл фор“ турнирот во СЕХА лигата се реализирани. Се надеваме на пласман во финалето на завршниот турнир од СЕХА лигата во Загреб. Екипата на Татран Прешов со која ќе играме во полуфиналето е силна и квалитетна, но се надеваме на победа и влез во финалето, а секако и освојување на шампионскиот трофеј во ова регионално натпреварување, истакна Петревски.

Во полуфиналето на СЕХА лигата в сабота од 15 часот и 30 минути во „Загребска Арена“ Металург ќе игра со словачкиот претставник Татран Прешов, а второто полуфинале е од 18 часот во кое ќе играат вториот македонски претставник Вардар ПРО и домаќинот Загреб. Победниците в недела ќе играат во финалето на премиерното издание на Регионалната ракометна лига - СЕХА.
Статијата е прочитана 429 пати.

Испрати коментарМанчини - Готово е, не може да го стигнеме Јунајтед
Шумахер најбрз на вториот слободен тренинг во Кина
Вилјареал се поблиску до опстанок во Примера
Клупата на Чикаго пресилна за Мајами
Виган донесе неизвесност во Премиер лигата
Борусија Дортмунд на чекор до одбрана на титулата
Јувентус се врати на челната позиција во Серија А
Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико
Звонко Шундовски останува селектор
Втора победа на Бостон над Мајами за 10 дена
Македонија повторно во топ 100
Гвардиола му ја посвети победата на Абидал
Атлетико мисли само на победа против Реал
Одом и Далас ја прекинаа соработката
Надал и Ѓоковиќ ќе играат на „Сантјаго Бернабеу“
Финалето на Купот на 2 мај во Штип
Заврши сезоната за „Филип Втори“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |