Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.04.2012, 17:24

Надал и Ѓоковиќ ќе играат на „Сантјаго Бернабеу“

Шпанецот Рафаел Надал и Србинот Новак Ѓоковиќ ќе играат егзибициски дуел на „Сантјаго Бернабеу“ на 14 јули во кој се надеваат дека ќе го урнат рекордот во поглед на посетеност на тениски натпревар.

„Ас“ пишува дека организаторите на мечот веруваат во полн стадион за спектаклот, односно, 80.000 гледачи на трибините. Приходот од мечот ќе заврши во хуманитарните фондации на Реал Мадрид и Рафаел Надал кои посебно ги помагаат децата со потешкотии во развојот и кои имаат едукациски проблеми.

Рекордната посетеност на тениски меч изнесува 35.681 гледач колку што привлече дуелот меѓу Белгијката Ким Клајстерс и Американката Серена Вилијамс што се одигра на 8 јули во 2010 година на фудбалскиот стадион во Брисел.


Статијата е прочитана 764 пати.

Испрати коментарМанчини - Готово е, не може да го стигнеме Јунајтед
Шумахер најбрз на вториот слободен тренинг во Кина
Вилјареал се поблиску до опстанок во Примера
Клупата на Чикаго пресилна за Мајами
Металург со нови договори за седум ракометари
Виган донесе неизвесност во Премиер лигата
Борусија Дортмунд на чекор до одбрана на титулата
Јувентус се врати на челната позиција во Серија А
Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико
Звонко Шундовски останува селектор
Втора победа на Бостон над Мајами за 10 дена
Македонија повторно во топ 100
Гвардиола му ја посвети победата на Абидал
Атлетико мисли само на победа против Реал
Одом и Далас ја прекинаа соработката
Финалето на Купот на 2 мај во Штип
Заврши сезоната за „Филип Втори“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |