Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.04.2012, 17:23

Финалето на Купот на 2 мај во Штип

Горазд Михајлов е назначен за нов селектор на женската фудбалска репрезентација на Македонија

Сашко Ѓ. Димовски

Штип ќе биде домаќин на финалниот меч во фудбалскиот куп на Македонија за оваа сезона што ќе се одигра на 2 мај. Вака одлучи управниот одбор (УО) на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) на последната седница одржана во Прилеп. Градот под Исарот е петтиот во државата што ќе има чест да го промовира освојувачот на трофејот во најмасовното фудбалско натпреварување. Двапати досега Прилеп беше домаќин на мечот за титулата (Победа - Слога Југомагнат 0:6, Металург - Тетекс 2:0), по еднаш победникот во Купот беше поздравен во Струмица (Цементарница - Победа 1:3) и во Кавадарци (Силекс - Слога Југомагнат 4:1). Сите 15 останати финални мечеви се играа во Скопје.

Место во јубилејното 20. финале во националниот куп што ќе обезбедат ��одобрите од пресметките меѓу Вардар - Ренова и Работнички - Хоризонт Т. Првите полуфинални дуели завршија без победник, па во реваншите во Тетово, односно Турново, на 25 април екипите ќе влезат со 1:1 од воведните 90 полуфинални минути.

Горазд Михајлов е назначен за нов селектор на женската фудбалска репрезентација на Македонија. Тој доаѓа на местото на Добре Димовски, кој беше сменет поради слабите резултати на тимот во квалификациите за Европското првенство. Работата со нашите најдобри фудбалерки во вакуум- периодот, од отказот на Димовски до именувањето на Михајлов, му беше доверена на Благоја Филипоски, кој ја водеше селекцијата на гостувањата во двете последни квалификациски средби во кои забележавме реми во Атина против Грција (1:1) и убедлив пораз во Москва од Русија (0:8).

На седницата на УО беа прифатени измените и дополнувањата на Статутот на ФФМ, а беше утврден и дневниот ред за претстојното редовно генерално Собрание што закажано за 30 април во Охрид. Независна ревизија на работата на ФФМ ќе прави скопската ревизорска куќа „Ревизија Чулева“. Зелено светло од членовите на УО на ФФМ добија и предлог-одлуките за измени и дополнувања на Правилникот за регистрација на фудбалери, за нивен статус и трансфер.


Статијата е прочитана 561 пати.

Испрати коментарМанчини - Готово е, не може да го стигнеме Јунајтед
Шумахер најбрз на вториот слободен тренинг во Кина
Вилјареал се поблиску до опстанок во Примера
Клупата на Чикаго пресилна за Мајами
Металург со нови договори за седум ракометари
Виган донесе неизвесност во Премиер лигата
Борусија Дортмунд на чекор до одбрана на титулата
Јувентус се врати на челната позиција во Серија А
Реал Мадрид убедлив против градскиот ривал Атлетико
Звонко Шундовски останува селектор
Втора победа на Бостон над Мајами за 10 дена
Македонија повторно во топ 100
Гвардиола му ја посвети победата на Абидал
Атлетико мисли само на победа против Реал
Одом и Далас ја прекинаа соработката
Надал и Ѓоковиќ ќе играат на „Сантјаго Бернабеу“
Заврши сезоната за „Филип Втори“Gox Ultras Skopje, 11.04.2012 02:47:43
Ima li nekoj pamet u glava od tie lopuzi i kvazi fudbalski rabotnici,navodno vljubenici i dobronamernici na makedonskiot fudbal sto sedat vo zlonamarnata so cel za unistuvanje na i onaka ocajno-bedno-tragicniot fudbal vo drzaviceto federacija ??? Renoviran Gradski stadion,so site neophodni uslovi i toa na najvisoko mozno nivo,oni da go odberat stadionot vo Stip za manifestacija kakva sto e finaleto na kupot na Makedonija ??? Pobedno zdravje ! Zosto radi kompleksite na nekogo,barem 10-15000 da nemaat prilika da uzivaat vo kakvi-takvi,majstoriite na fudbalerite na finalistite,bez ogled na toa koi ke bidat !?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спор�� | Скопје | Забава | Хороскоп |