Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.04.2012, 12:28
Расмусен: Повлекувањето од Авганистан постепено до 2014Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека меѓународните сили ќе се повлечат од Авганистан до крајот на 2014 година, кога безбедноста на земјата ќе ја преземе домашната полиција и војската.

Генералниот секретар на НАТО, кој се наоѓа во посета на Кабул, истакна дека е задоволен од обучувањето на домашните трупи и нагласи дека авганистанските специјални единици се „едни од најдобрите во светот“.

Расмусен нагласи дека НАТО ќе го продолжи финансирањето и обучувањето на авганистанските сили и по 2014 година.

Авганистанските сили за безбедност сега бројат околу 330.000 припадници и до крајот на годината ќе бидат зголемени за уште 20.000 војници и полицајци.

- Ние ќе се повлекуваме постепено и ќе ја препуштаме одговорноста за безбедноста на домашните сили за безбедност, истакна Расмусен.

Статијата е прочитана 250 пати.

Испрати коментарРеакции: Брза акција ќе ги смири тензиите
Македонија во шок
Признание од САД за учество на Македонија во мировните мисии
Самарас - Или чиста победа или нови избори
Жител од Црешево меѓу жртвите во синоќешното убиство кај Смилково
(ВИДЕО) Србин се заканува дека ќе ја минира холандската брана
Околу 800 новинари ќе известуваат за судскиот процес против Брејвик
Променливо време со повремен дожд
Министерот Попоски на безбедносен форум во Словачка
Неуспешен обид на Северна Кореја да лансира ракета
Велики петок - ден на жалост во христијанскиот свет
Петкратно убиство кај селото Смилковци
Се самоуби 73 годишен маж во Капиштец
Барање за одземање на имунитетот на Дора Бакојани
Од утре променливо време со врнежи од дожд и грмежи
СДСМ смета дека стопанството е пред целосен колапс
Папуљас до Иванов - Грција сака фер решение за името
Владиниот тим се враќа од Русија со нова инвестиција
Пешевски - Владата ќе процени кога да интервенира во цената на бензините
Скандалозно - Димова против ИПА фондовите во Македонија
Во Сирија стапи во сила прекин на огнот
Потпишана Спогодбата за соработка меѓу царините на Македонија и Азербејџан
Во Белград пронајдена украдената слика на Пол Сезан
Мексико и САД ги потресоа земјотреси
Акцијата „Детонатор“ ја здрма и Струга
Парламентарните избори во Грција ќе се одржат на 6 мај
Велигденски сообраќаен режим

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ


  


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 9°C

Сабота
Обилни вр��ежи
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |