Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.05.2012, 13:25

Спектакуларно отворен 31. Мал битолски МонмартрСо спектакуларен огномет, со музика и песни, на кинески, индиски, руски, романски, македонски и на други јазици од светот, синоќа во Битола свечено беше отворено 31-то издание на меѓународниот ликовен фестивал „Мал битолски Монмартр.

- Променливото време не ги спречи битолчани да дојдат во старата чаршија, да ги пречекаат гостите од светот и да ги поздрават учесниците и наградените на детската ликовна колонија, истакна Коста Хаџиантоновски, раководител на детското ликовн студио „Св. Кирил и Методиј“.

- Годинава на адреса на студиото во Македонија пристигаа 10.062 творби од 19 држави во светот. Покрај трите главни награди, жирито додели и 19 рамноправни награди за колекција на изложбата, 140 златни плакети и 178 дипломи за поединечно остварување на изложбата, посочи Хаџиантоновски.

Учесниците на фестивалот денеска свечено и работно го одбележуваат 24 мај, Денот на сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј“, воедно и патронен празник на студиото, а во наредените денови освен во Битола, ќе престојуваат и сликаат во Охрид и Крушево.


Статијата е прочитана 299 пати.

Испрати коментарФилмот за племето Мурси ги засрами Европјаните
Македонка победи на „Мис Балкан 2012“
В година повторно на Евровизија
„Зад ридовите" и „Љубов" фаворити за „Златна палма"
Шведска победник на Евровизија, Калиопи дванаесетта
Калиопи под реден број 22 во финалната вечер
(ФОТО) Србија ни подари копија од златна маска од Требениште
„Здраво млади“ - фестивал што ветува
Благој Нацоски со нова улога во Италија
Торстен Вогес и Ханес Вегенер во „Соба со пијано“
„Војводката на чардашот“ од Калман вечер во МОБ
(ВИДЕО) Калиопи во финалето на Евросонг!
„Астерфест“ започнува со „Бардо“
„Трето полувреме" доби во Кан светски продажен агент
Вечерва и утре фестивалот „Здраво Млади“
Калиопи вечерва настапува втора
Новите модели на HP претставени и во Македонија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 8°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |