Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.05.2012, 15:33
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петоркаПокрај ѕвездата на ЛА Лејкерс, идеалната петорка ја сочинуваат и Леброн Џејмс, Кевин Дурент, Крис Пол и Двајт Хауард

Коби Брајант е дел од најдобрата петорка во НБА-лигата што беше објавена денеска, а во која што покрај ѕвездата на ЛА лејкерс се наоѓаат уште и Леброн Џејмс, Кевин Дурент, Крис Пол и Двајт Хауард.

Селекцијата на Коби во идеалните пет е негова десетта во кариерата (седма во низа), со што тој им се приклучи на легендите како Мајкл Џордан, Елџин Бејлор, Карим Абдул-Џабар, Боб Петит, Боб Кузи и Џери Вест, кои исто така по 10 пати биле дел од најдобрата петорка. Следната сезона суперстарот на Лејкерси ќе се обиде да се изедначи и со рекордерот Карл Мелоун, кој 11 пати бил дел од првата НБА петорка.

Леброн Џејмс собра најмногу номинации во гласањето за најдобрата НБА петорка спроведено помеѓу 120 познати спортски новинари и коментатори од САД. Крилото на Мајами Хит, кое ја доби и МВП наградата за најкорисен играч, доби 118 од можни 120 гласови.

Членови на втората петорка се Тони Паркер (Сан Антонио), Расел Вестбрук (Оклахома Сити), Кевин Лав (Минесота), Блејк Грифин (Клиперс) и Ендрју Бајнам (Лејкерс), додека третата најдобра НБА петорка ја сочинуваат Ражон Рондо (Бостон), Двејн Вејд (Мајами), Кармело Ентони (Њујорк), Дирк Новицки (Далас) и Тајсон Чендлер (Њујорк).Статијата е прочитана 215 пати.

Испрати коментарСан Антонио поведе против Оклахома Сити
Металург ја одбрани шампионската титула
Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШ
Претпоследната етапа за Белгиецот Гент
Ивановиќ и Кузнецова во второ коло
Вебер најбрз низ улиците на Монте Карло
К. Лазаров експлодира против Копенхаген
Бостон закажа источно финале со Мајами
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп
Богдановски 38. во Европа на 200 м слободно
Војдан со шампионската титула во Украина
Епска победа на Гвардини над Кевендиш
Мајами во финалето на Источната конференција
Тошак ги поведе избраниците на дуел со Роналдо
Грнчаров останува во МЗТ Скопје
Втора етапна победа на Родригез
Филаделфија се избори за мајсторка со Бостон
Токио, Мадрид и Истанбул останаа во трка за ЛОИ 2020
(ФОТО) Вардар со победа ја прослави шампионската титула
Мајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионите

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 23°C, Мин: 8°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |