Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.05.2012, 11:18
Токио, Мадрид и Истанбул останаа во трка за ЛОИ 2020Меѓународниот олимписки комитет од понатамошната трка ги елиминира Доха и Баку. Одлуката кој ќе биде домаќин ќе биде донесена на 7. септември, 2013 година

За организација на Олимписките игри 2020 година ќе се борат Токио, Мадрид и Истанбул, одлучи извршниот одбор на Меѓународниот олимписки комитет во Квебек.

Меѓународниот олимписки комитет од понатамошната трка ги елиминира Доха и Баку.

Одлуката кој ќе биде организатор на Олимписките игри ќе биде донесена на генералното собрание на Меѓународниот олимписки комитет на 7 септември, 2013 година.

Доха и Баку по втор пат по ред немаа успех во кандидатуирата за ОИ, бидејќи беа кандидати и за Игрите во 2016. година.


Статијата е прочитана 495 пати.

Испрати коментарБогдановски 38. во Европа на 200 м слободно
Војдан со шампионската титула во Украина
Епска победа на Гвардини над Кевендиш
Мајами во финалето на Источната конференција
Тошак ги поведе избраниците на дуел со Роналдо
Грнчаров останува во МЗТ Скопје
Втора етапна победа на Родригез
Филаделфија се избори за мајсторка со Бостон
(ФОТО) Вардар со победа ја прослави шампионската титула
Мајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Ан��онио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионите„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Сабота
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 12°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |