Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.05.2012, 11:57

Македонска делегација во Рим и Ватикан во чест на Свети КирилМакедонска државна и црковна делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, престојува во посета на Република Италија и Светата Столица, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“

Во состав на државната делегација се и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, министрите за надворешни работи и за култура, Никола Попоски и Елизабета Канческа-Милевска, министерот без ресор Веле Самак, директорот на Агенцијата за странски инвестиции и поттикнување на извозот Висар Вида и директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска. Во црковната делегација се митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј, митрополитот европски Пимен и скопскиот бискуп Киро Стојанов.

Според програмата, премиерот Груевски, заедно со придружната и црковната делегација, јави известувачот на МИА, денеска ќе биде примен од поглаварот на Римокатоличката црква папата Бенедикт Шеснаесети, а ќе се сретне и со државниот секретар на Светата Столица, кардиналот Тарчизио Бертоне.

По аудиенцијата кај Папата и средбите во Ватикан, во црквата „Свети Климент“ во Рим ќе биде одржан молебен на гробот на Свети Кирил во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“.

Покрај чествувањето, делегацијата престојот во Рим ќе го искористи и за средба со потсекретарот во Министерството за економски развој на Италија Масимо Вари, по што ќе се одржи бизнис форум за претставување на можностите за инвестирање во Македонија, во организација на Стопанската комора од Рим.

Министерот Попоски, пак, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Италијанската Република Џулио Терци на која се очекува да бидат разменети мислења во поглед на резултатите од завршениот НАТО Самит во Чикаго, околу фазата во која се наоѓа Македонија на патот на своето интегрирање во ЕУ, релациите на двете држави на билатерален и мултилатерален план, а се очекува да биде направен и осврт на соработката на планот на културата.

Тој синоќа во Ватикан се сретна со Доминик Мамберти, секретар за односи со државите при Светата Столица, при што беа потврдени добрите односи на Република Македонија со Светата Столица, а беа разгледани и можностите за натамошен развој.

Премиерот Груевски и владиниот економски тим вчера на бизнис форум во Милано пред осумдесет претставници на италијански компании ги претставија економските и инвестициските потенцијали во Македонија, а присуствуваа и на работна вечера со високи претставници на дваесетина италијански компании, во организација на Американската комора во Италија.

Во рамки на културната програма во чест на Свети Кирил, делегацијата предводена од премиерот Никола Груевски вечерва ќе го посети музејот „Монтемартини“, каде ќе присуствува на отворањето на изложбата „Антички теракотни фигури од Македонија“ во организација на Музеј на Македонија, како и на концертот на Ана и Игор Дурловски во пијано придружба на Александро Д‘ Агостини.

Музејот Монтемартини е втор оддел од Капитолинските музеи, најголемите и најважни градски музеи, а сместен во поранешна електрична централа, со постојана поставка која тематски се совпаѓа со изложбата која е подготвена од Музејот на Македонија.

На изложбата, која ќе биде отворена до 30 мај годинава, ќе бидат претставени околу 200 теракотни фигурини од предримскиот и римскиот период откриени на четирите археолошки локалитети „Вардарски Рид “ - Гевгелија, „Исар”- с. Марвинци - Валандово, „Стоби” - Градско и локалитетите „Дебој” и „Горна порта” во Охрид. Од темите што се застапени на изложбата најголемиот број се претстави на женски фигурини, антропоморхни и зооморфни претстави, кои се однесуваат на митолошко-религиозните верувања, како и дел од секојдневното живеење на населението.

Изложбата претставува уште еден придонес кон вреднувањето на културното наследство од античкиот период, откриено на територијата на Република Македонија и, како што истакнуваат од Министерството за култура, е вистински репрезент на духовно-религиозните вредности и историските моменти, кои имале одраз во овој дел на нашето културно наследство.

На концертот ќе бидат исполнети дела од Верди, Хендл, Росини, Моцарт, а дуото Дурловски пред италијанската публика ќе изведе и македонски дела.Статијата е прочитана 436 пати.

Испрати коментарТешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Македонија се' уште има проблем со човековите права
Црвенковски го внесе идентитетот во разговорите со Грција
За Груевски критиките од Стејт Департментот се стандардни
Три бизнис-посети на Италија, една инвестиција
Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Нов правилник за дополнителната работа на лекарите
Малолетна струмичанка грабната и силувана
Оланд ги посети француските војници во Авганистан
Во Охрид се самоуби жена скокајќи од четврти кат
Двајца загинати во две тешки сообраќајки
Бесими - Ќе бараме интензивен дијалог со Грција
НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името
Иванов-Прамер - Потврдени заложбите на Австрија за интеграција во ЕУ
Уапсен „мозокот“ на трговијата со органи во Косово
Брејвик бара да го прогласат за здрав
Македонија четврта во регионот по квалитет на услугите
Тепачка во украинскиот Парламент поради рускиот јазик
Меѓународна безбедносна конференција во Охрид
Претседателот Иванов ќе се сретне со Барбара Прамер
Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим
Црвенковски - Спорот со името најважен проблем
Затвор за тепачите од Дебар Маало
Мотоциклист удри во паркиран автомобил и загина
Нов земјотрес во близина на Софија
„Оне" со нов најевтин производ „Џабест"
Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците
Чувари под суспензија, се утврдува дали тепале притворени од „Монструм“
Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција
Ден на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј
Прамер - Спорот за името да се разграничи од пристапните преговори со ЕУ
ОМД побара прекинување на разговорите за името
Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестGargamel, 24.05.2012 14:53:29
Sto baraat antickite makedonci na cestvuvanje na seslivenskite prosvetiteli?Ili sme ili ne sme,a?
СКОПЈАНЕЦ, 24.05.2012 16:11:17
Барок ,Антика,Католици,што бевме што станвме,на крај ватикан ќе ја покатоличи македонската православност како тргнало со хапсењево исо лажнивер клевети се гледа патот на македоснкиот народ.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |