Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.05.2012, 13:54
Втора етапна победа на РодригезШто е уште позначајно за Шпанецот, ја задржа и предноста во генералниот пласман од 30 секунди пред неговиот најголем конкурент Рајдер Хесједал

Хоаким Родригез по втор пат се радуваше на триумф во годинашната велосипедска трка Џиро ди Италија, овој пат во 17. етапа. Што е уште позначајно за Шпанецот, ја задржа и предноста во генералниот пласман од 30 секунди пред неговиот најголем конкурент Рајдер Хесједал. Делницата од Фалзес до Кортина, долга 186 километри, Канаѓанецот ја заврши на третата позиција. Побрз од него беше Италијанецот Иван Басо, а зад него се најдоа носителот на белата маичка за најуспешен возач до 25 години, Ригоберто Уран, потоа бранителот на титулата Микеле Скарпони и победникот во осмата етапа Доменико Поцовиво.

Родригез ја посвети победата на каталонскиот велосипедист Чави Тондо, кој почина пред една година во несреќа.

Пласман во 17. етапа: Хоаким Родригез (Шпанија/Катјуша) 5:24,42 ч.; Иван Басо (Италија/Канондале) исто време, Рајдер Хесједал (Канада/Гармин) исто време итн.

Генерален пласман: Родригез 74:46,46 ч., Хесједал +30 секунди, Басо 1:22 минути итн.

Статијата е прочитана 141 пати.

Испрати коментарБогдановски 38. во Европа на 200 м слободно
Војдан со шампионската титула во Украина
Епска победа на Гвардини над Кевендиш
Мајами во финалето на Источната конференција
Тошак ги поведе избраниците на дуел со Роналдо
Грнчаров останува во МЗТ Скопје
Филаделфија се избори за мајсторка со Бостон
Токио, Мадрид и Истанбул останаа во трка за ЛОИ 2020
(ФОТО) Вардар со победа ја прослави шампионската титула
Мајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионите

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Сабота
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 12°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |