Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.05.2012, 11:26
Филаделфија се избори за мајсторка со БостонСиксерси синоќа пред своите навивачи ги победија селтикси со 82:75 и израмнија на 3:3 во полуфиналната серија на Истокот

Кошаркарите на Филаделфија се изборија за решавачкиот седми натпревар од полуфиналето на Истокот во НБА плеј-офот, откако синоќа пред своите навивачи го победија Бостон со 82:75.

Пет играчи кај победничката екипа имаа двоцифрен број поени: Џру Холидеј - 20 поени, Елтон Бренд - 13 поени и 10 скокови, Андре Игудала и Еван Тарнер - 12 поени и Лу Вилијамс - 11 поени).

Кај екипата на Бостон со исклучок на Пол Пирс (24 поени, 10 скокови) и на Кевин Гарнет (20 поени, 11 скокови), кои имаа „дабл-дабл“ учинок, останатите играчи потфрлија.

Мајсторката ќе се одигра в сабота, а за вечерва е закажан шестиот натпревар од дуелот Индијана - Мајами (Мајами води со 3-2 во победи).

Статијата е прочитана 186 пати.

Испрати коментарМакедонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп
Богдановски 38. во Европа на 200 м слободно
Војдан со шампионската титула во Украина
Епска победа на Гвардини над Кевендиш
Мајами во финалето на Источната конференција
Тошак ги поведе избраниците на дуел со Роналдо
Грнчаров останува во МЗТ Скопје
Втора етапна победа на Родригез
Токио, Мадрид и Истанбул останаа во трка за ЛОИ 2020
(ФОТО) Вардар со победа ја прослави шампионската титула
Мајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионите

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |