Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.05.2012, 20:59

(ФОТО) Вардар со победа ја прослави шампионската титулаНовиот првак на Македонија до победата од 2:1 дојде со пресврт во последните 10 минути, откако Металург по првото полувреме имаше водство од 1:0

ФОТО: Петр Стојановски

Вардар го совлада Металург со 2:1 во последниот свој настап во сезоната во која по деветгодишна пауза стигна до шампионската титула.

Новиот првак на Македонија до победата дојде со пресврт во последните 10 минути, откако Металург по првото полувреме имаше водство од 1:0.На другите пет натпревари од последното 33.коло во Првата македонска фудбалска лига постигнати се следниве резултати: Брегалница - 11 Октомври 4:1, Хоризонт Турново – Работнички 5:4, Тетекс – Силекс 2:1, Охрид – Ренова 1:7 и Напредок – Шкендија 3:0.

Конечна табела: Вардар 76 бодови, Металург 67, Шкендија 66, Ренова 52, Брегалница 45, Силекс 42, Напредок 42, Работнички 41, Хоризонт Турново 38, Тетекс 35, Охрид 26 и 11 Октомври 16.

Вардар обезбеди место во квалификациите од Лигата на шампионите, Металург, Шкендија и Kуп победникот Ренова ќе играат во квалификациите за Лига Европа.

Првата лига ја напуштаат Охрид и 11 Октомври, а бараж за опстанок ќе играат Хоризонт Турново и Тетекс.Статијата е прочитана 1093 пати.

Испрати коментарБостон закажа источно финале со Мајам��
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп
Богдановски 38. во Европа на 200 м слободно
Војдан со шампионската титула во Украина
Епска победа на Гвардини над Кевендиш
Мајами во финалето на Источната конференција
Тошак ги поведе избраниците на дуел со Роналдо
Грнчаров останува во МЗТ Скопје
Втора етапна победа на Родригез
Филаделфија се избори за мајсторка со Бостон
Токио, Мадрид и Истанбул останаа во трка за ЛОИ 2020
Мајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионитеМиравци, 24.05.2012 00:09:37
Вардар или Миравци?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Претежно облачно

Недела
Грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 8°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |