Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.05.2012, 11:45
Оланд и Меркел се судрија за еврообврзницитеШефовите на држави или влади на ЕУ синоќа во Брисел повторно спореа околу еврообврзниците. За темата Грција европските политичари демонстрираа единство. Конкретни одлуки ќе бидат донесени на самитот на ЕУ во јуни.

„Консолидацијата на финансиите и порастот не се спротивности“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел по шестчасовната средба во Брисел. Нејзиниот став за спорните еврообврзници останува непроменет. Тие се спротивни на важечките европски договори, уверена е канцеларката.

„Укажувам на правниот аспект. Договорите забрануваат преземање на меѓусебни гаранции. Под ова според наше гледиште спаѓаат и еврообврзниците. Уверена сум дека тие не се придонес за поттикнување на порастот во еврозоната, имено прилично изедначените каматни стапки, кои ги имаме со години, во основа доведоа до погрешен развој“, смета Меркел.

Германската влада стравува дека еврообврзниците би можеле да го намалат притисокот за штедење кај високо задолжените земји и Германија би морала да смета на повисоки камати. Обратно, земјите кои се во криза со европските обврзници во иднина би можеле да се снабдуваат со пари на капиталните пазари по поповолни кондиции.

Наспроти ставот на канцеларката Меркел, новиот француски претседател Франсоа Оланд индиректно се изјасно повторно за заедничките европски обврзници. За да се поврати стопанството на курсот на пораст, токму во послабите земји членки во еврозоната, се’ мора да се стави на маса, смета Оланд.

„Не се собравме за да се конфронтираме. Разменуваме мислења, што е добар иснтрумент, добар метод, добри иницијативи за да се поттикне порастот. Еврообврзниците се дел од оваа дискусија. На крајот на јуни ќе донесеме одлука“, подвлече Оланд.


Статијата е прочитана 756 пати.

Испрати коментарПусиќ - Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО
Гостиварец загинал по удар во ѕид со автомобил
Повторно убиени војници на НАТО
Тешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Македонија се' уште има проблем со човековите права
Црвенковски го внесе идентитетот во разговорите со Грција
За Груевски критиките од Стејт Департментот се стандардни
Три бизнис-посети на Италија, една инвестиција
Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Нов правилник за дополнителната работа на лекарите
Малолетна струмичанка грабната и силувана
Оланд ги посети француските војници во Авганистан
Во Охрид се самоуби жена скокајќи од четврти кат
Двајца загинати во две тешки сообраќајки
Бесими - Ќе бараме интензивен дијалог со Грција
НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името
Иванов-Прамер - Потврдени заложбите на Австрија за интеграција во ЕУ
Уапсен „мозокот“ на трговијата со органи во Косово
Брејвик бара да го прогласат за здрав
Македонија четврта во регионот по квалитет на услугите
Тепачка во украинскиот Парламент поради рускиот јазик
Меѓународна безбедносна конференција во Охрид
Претседателот Иванов ќе се сретне со Барбара Прамер
Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим
Црвенковски - Спорот со името најважен проблем
Затвор за тепачите од Дебар Маало
Мотоциклист удри во паркиран автомобил и загина
Нов земјотрес во близина на Софија
„Оне" со нов најевтин производ „Џабест"
Македонска делегација во Рим и Ватикан во чест на Свети Кирил
Чувари под суспензија, се утврдува дали тепале притворени од „Монструм“
Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција
Ден на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј
Прамер - Спорот за името да се разграничи од пристапните преговори со ЕУ
ОМД побара прекинување на разговорите за името
Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Претежно облачно

Недела
Грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 8°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |