Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
31.03.2012, 13:39

Заврши процесот на денационализација

Министерството за финансии го реши и последниот од вкупно 30.744 предмети за денационализација во првостепена постапка, информира денеска на прес-конференција вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Со решавањето на овие предмети, нагласи тој, исправена е една голема историска неправда за околу 500 илјади граѓани на кои пред 50-тина години им беше направена неправда, беа преку ноќ истерани од своите куќи, им беа одземани нивите дуќани и се што имаа.

- Владата заокружи уште еден историски процес за граѓаните на Република Македонија, а тоа е процесот на денационализација. Денеска сите 30.744, од кои голем дел содржеа повеќе предмети се решени првпат од страна на комисиите во Министерството за финаснии, истакна Ставрески.

Според статистиката на првостепените комисии за денационализација, како што појасни, најголем дел од предметите, односно над 15.000 се решени во периодот 2007-2012 година, а во последните години најсложените, најголеми и најобемни предмети, оние за кои била потребна најголема стручност и време за да се обезбеди соодветната документација и носеле тежина во донесувањето на одлуките.

- Најголем дел од донесените решенија се правосилни, а околу 10 отсто или околу 3.000 решенија се во жалбена постапка или во постапка пред Управниот суд. Тоа значи дека во второстепена постапка има околу 3.000 решенија кои понатаму како што ќе се изјаснува судот ќе бидат враќани кај комисиите и ќе бидат завршени, рече заменик-претседателот на Владата.

Процесот, нагласи Ставрески, ги опфатил сите општини, сите граѓани на Република Македонија, без разлика на етничката и верската припадност. - Сите граѓани имаа подеднаков третман и сметам дека токму тоа ја прави големината на овој процес, кој е граѓански и во таа насока не прави разлики, додаде вицепремиерот Ставрески.

Тој информира дека во процесот на денационализација, Министерството за финансии во периодот од 2001 заклучно со 2012 издало 10 емисии на обврзници во износ од 291 милион евра, а треба да издаде уште една емисија во вредност од 10 милиони евра.

- Процесот на денационализација, односно враќањето на имотот на поранешните сопственици е еден од клучните процеси на развојот на демократското општество во насока на функционирање на правниот систем, на исправање на неправдите што биле нанесени кон сопствениците и во насоки на враќање на имотот на оние на кои што вистински им припаѓа, истакна Ставрески.

Законот за денационализација почна да се спроведува во мај 2000 година. Заклучно со мај 2005 година во управна постапка беа поднесени вкупно 22.809 барања, поради интересот од граѓаните во 2007 година Владата одлучи да даде и дополнителен рок за поднесување барања. Во декекмври 2007 до кога и беше продолжен рокот беа доставени уште 7.935 нови барања.


Статијата е прочитана 567 пати.

Испрати коментарИнцидент при отворањето на новиот салон на „Нептун“
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
ОХИС повторно се продава
Пожар во фабриката за безалкални влакна
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени
Албанска партија промовира обединување на Албанија и Косово
Џорџ Буш постариот ќе го поддржи Мит Ромни
Борисов- Бугарија ќе стане гасоводен центар на Балканот
Грчката полиција пронајде статуа стара 2.500 години во близина на Атина
Европскиот парламент може да го отфрли договорот АКТА
Пад на индустриското производство за 8,8 проценти
Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација
Папата се сретна со кубанскиот претседател Раул Кастро
Иванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денарdemokrat, 31.03.2012 17:19:53
Zavrsi procesot na denacionalizacija i toa epten uspesno. Tie sto imaa vrski i troa pari si go dobija svoeto nazad, drugite, pak, ostavaa so prstot vo usta!
Vesso, 31.03.2012 21:51:30
Da zavrsi.So plakanje po 500 denari od kvadrat za mesto na plostadot vo Skopje.
NE E TOCNO !, 31.03.2012 22:27:30
Ne e tocno deka e zavrsena denacionalizacijata. Ima barem dva slucai koi gi znam a od koi edniot e od moeto semejstvo a drugiot indirektno povrzan so moeto semejstvo...Ako imas vesnik i TV kako svoe sredstvo za lazenje...lesno e da ne se govori vistinata!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C

Понеделник
Сончево
Макс: 17°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |