Онлајн Спорт
01.04.2012, 08:40

Фени и МЗТ на една победа до финалето во плеј-офот

Фени ја пбеди Лирија (84:80), МЗТ го совлада Торус (65:60)

Екипите на Фени Индустри и МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 2:0 во полуфиналната серија од плеј-офот од македонскиот кошаркарски шампионат и се наоѓаат на само еден чекор до пласман во големото финале. И двете екипи дојдоа до позитивен резултат стигнаа со пресврт во последната четвртина.

Бранителот на трофејот Фени Индустри вечерва во Кавадарци со 84:80 ја победи Лирија, иако на крајот од третиот период имаше двоцифрена негатива од 13 поени.

МЗТ Скопје Аеродром во салата „Јане Сандански“ беше подобар од Торус Спортски Центар Борис Трајковски. Аеродромци победија со 65:60, а на четири минути пред крајот губеа со 4 поени разлика.

Фени и МЗТ Скопје во серијата подобар до три победи влегоа со предност од 1:0 и прв натпревар на домашен терен поради подобриот меѓусебен биланс во натпреварите од првенството и подобриот пласман на табелата.

Следните натпревари се играат в среда на теренот на екипите што денеска беа поразени.

riste, 01.04.2012 14:08:38
Imajte hrabrost i kazete deka sudiite odredija MZT da bide podobar od TORUS. Ako se raboti za kosarka, trebase da pobedi podobriot vo sinocnesniot mec, da se igraat onolku nadprevati kolku sto treda za da se dojde do najdobriot. Vo interes na site ljubiteli na kosarka e da se gleda kosarka, da se naviva i sekako, da pobedi najdobriot. Vaka, mnogumina se ispolneti so revolt i gubenje verba vo vistinata, duri i vo sportot.