Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.03.2012, 15:47

Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?

Амортизацијата донесе нови возила за полицијата

Горан АдамовскиГодишните трошоци за амортизација на старите „крајслери“ се околу 7.000 евра, па подобро да купиме нови возила е логиката на Министерството за внатрешни работи, кое распиша тендер за набавка на нови 150 полициски автомобили. Три илјади евра чини само замена на автоматскиот менувач на „крајслерите“, тврдат од МВР.

Во автосалоните, пак, велат дека според нивните искуства, граѓаните во просек годишно плаќаат до 500 евра за амортизација на своето возило, што подразбира трошоци за менување гуми, масло, каросерија или поправка на мотор. Сепак, треба да се знае дека возилата на полицијата годишно минуваат и до 50.000 километри, се возат на секакви патишта и во секакви пригоди, поради што почесто се оштетуваат.

Вкупно 210 „крајслери“ и 30 теренски џипови со бензински мотор беа набавени во 2000 година. Автомобилите досега минале над 500.000 километри. Околу 40 од нив, денеска се неупотребливи. Тие што се во возна состојба, пак, бараат многу пари за оддржување.

„Многу често се расипуваат дури и менувачите, кои чинат 3.000 евра. Кај некои возила, двапати годишно мораме да им го смениме. Трошоците се големи, за нова каросерија, центрирање на предница и слично, плаќаме по 2.000 евра. Плус, за ‘крајслерите‘ тешко е и да се набават делови, треба да се нарачаат, а сето тоа чини“, вели Иво Котевски, помошник министер за односи со јавност во МВР. Кога постои можност, возилата се поправаат во сервисот на МВР за да се заштеди.

Во автосалоните низ Скопје објаснуваат дека најчестите оштетувања на возилата се случуваат поради лошите патишта. „Маслото се менува на секои 60.000 километри, на кочниците и побргу. На секои 60.000 изминати километри, се препорачува и замена на филтерот за масло во менувачот, што чини околу 250 евра. Замена на целиот менувач чини многу пари, околу 3.000 евра, но тоа многу ретко се случува. Обично тоа се бара кога возилото е искршено по сообраќајка“, тврдат во скопските автосалони. Според нивните искуства, еден граѓанин во просек секоја година плаќа околу 400-500 евра за амортизација на своето возило.

Сметките за бензин се дополнителни и не влегуваат во трошоците за амортизација. Ако се има предвид дека „крајслерите“ во рок од 12 месеци минуваат околу 50.000 километри, а трошат 14 литри на 100 км, тогаш може да се пресмета дека само за бензин (еден литар - 89 денари), МВР годишно плаќа околу 10.000 евра по возило.

МВР распиша тендер за набавка на нови 150 возила, кои ќе ги отплаќа на 36 рати. Станува збор за купување возила, а не лизинг, така што со потпишување на договорот и испораката на возилата, сопственик на возилата ќе биде МВР. Повикот за прибирање на најповолни понуди е распишан на интернет страницата на Бирото за јавни набавки. Јавниот повик за прибирање на понуди ќе биде отворен 42 дена. Единствен услов за склучување на договорот е висината на цената.


Статијата е прочитана 3135 пати.

Испрати коментарМВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
ОХИС повторно се продава
Пожар во фабриката за безалкални влакна
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени
Албанска партија промовира обединување на Албанија и Косово
Џорџ Буш постариот ќе го поддржи Мит Ромни
Борисов- Бугарија ќе стане гасоводен центар на Балканот
Грчката полиција пронајде статуа стара 2.500 години во близина на Атина
Европскиот парламент може да го отфрли договорот АКТА
Пад на индустриското производство за 8,8 проценти
Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација
Папата се сретна со кубанскиот претседател Раул Кастро
Иванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денарMile, 30.03.2012 20:54:14
tie bea promasena rabota uste koga se kupija, samo nekoj dobro se ofajdi od taa zdelka na steta na (drzavata) narodot.
koj raboti i ima, 30.03.2012 21:14:25
Koga se raboti za 150 vozila sigurno mozat da dobijat 40-50 za novi i popust i za delovi isto tolku fabrikite se presrejkni. ali se raboti za perenje pari zatova kosta 40%poveke, jas rabotam 40god so koli eden filter za mercedes kosta od 7-15evra a za ovie krajsleri sto se na zadno mesto nebi trebalo da kosta ni 3evra tie koli mugi nametna usa a ne MVR za takov sobrajkaj se kupva kvalitet lesni za oprafka i eftina potrosnja kako Passat Volvo Toyota Saab Audi i tova dizel jas nikogas nesum popraval Tojota Audi od 2006 navamu malce Volvo i passat i Saab ali treba dase odrzuva i dase razbiras a nedate lazat hostaplerite, nazdravje bricenjeto koj se razbira znae koj kradi ima...........
Steve, 31.03.2012 01:14:59
G-dine Kotevski; Ista sme krvna grupa-VMRO- DPMNE. Troskovite prikazani na vozilata se 8 pati naduvani. Zivema vo USA. Poseduvav isto vozilo-2001god. model. Pominav 217000 mile. Ednas ja promeniv automatskata transmisija, koja me kostase nova 2100 americki dolari vo koi pari bese vklucena garancija od 70000mili. Promena na uljeto-sinteticko zaedno so filterot me kostse 72.00 dolari. Taa kol[posto ja prodadov za 550.00 dol.]me kostala vkupno nekade okolu 9500.00dol a pominav 217000 mili. Moorav da ja cuvam posto finansiski bev slab. Sega poseduvavam vw jeta. Jas ne znam do koga ke go srizete toj narod i aki se site kelavi, nemaat vlakno na glva. Veruvajte nekoj nekade ??????????????????. Pozdrav
koki, 31.03.2012 01:53:34
Avtomatski menuvac za krajslerite cini $1600 ili okolu 1200 evra so rabotna raka. Alal im vera na nasite kako gi procenuvaat trosocite. Na nekoi vozila treba da im se smenat menuvacite duri dvapati. LOPOVIIII
jimmy1, 31.03.2012 06:49:17
Nasle pa zasle. Ivo e ista krvna grupa kako Grujo, samo stom usta ke otvori ke ne izlaze. So krajslerite se znae koj se zbogati, familijata Trajkovski.
jas, 31.03.2012 07:34:12
Koga se kupuvaa ovie vozila ne ubeduvaa deka e toa odlicna zdelka a site znaevme da ne e taka. E sega istite luge se pametni i ni kazuvaat deka e mnogu pametno da se smenat ovie vozila. Zarem mislat deka sve sme zaboravile

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |