Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
31.03.2012, 11:38

Почина архитектот Борис Чипан

Еминентниот македонски архитект проф. Борис Чипан почина денеска во Скопје на 94 годишна возраст. Погребот ќе биде утре на гробиштата Бутел во Скопје.

Комеморација на Архитектонскиот факултет на Универзитетот Свети Кирил и Методиј ќе се одржи в понеделник.

Негово најпознато дело е зградата на МАНУ во Скопје за која во бивша СФРЈ е добитник на сојузната награда на „Борба“ во 1976 година.

Архитектот Чипан е добитник на најпрестижната награда за придонес во архитектурата и за животно дело „Андреја Дамјанов“. Два пати ја добил државната награда „11 Октомври“. Автор, или коавтор е на повеќе значајни објекти во Македонија и на територијата на бившите југословенски републики.

Како роден Охриѓанец, тој самиот велеше дека негово животно дело е обновата на црквата Света Софија во 1952 година. Всушност, заштитата на културно историските споменици му била некој вид животна преокупација. Работел и на конзервацијата на црквата Свети Пантелејмон во скопско Нерези, и на други значајни споменици на културата.

Автор е на десетина книги од областа на архитектурата, од кои од особено значење се „Старата градска архитектура во Охрид“ објавена во 1955 година и „Света Софија – катедрален храм на Охридската архиепископија“ во 1996 година.

Беше активен речиси до крајот на неговиот живот.


Статијата е прочитана 602 пати.

Испрати коментарИнцидент при отворањето на новиот салон на „Нептун“
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
ОХИС повторно се продава
Пожар во фабриката за безалкални влакна
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени
Албанска партија промовира обединување на Албанија и Косово
Џорџ Буш постариот ќе го поддржи Мит Ромни
Борисов- Бугарија ќе стане гасоводен центар на Балканот
Грчката полиција пронајде статуа стара 2.500 години во близина на Атина
Европскиот парламент може да го отфрли договорот АКТА
Пад на индустриското производство за 8,8 проценти
Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација
Папата се сретна со кубанскиот претседател Раул Кастро
Иванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денарArhitekt, 31.03.2012 13:03:19
Neka ti e lesna zemjata profesore! Barem dozivea da vidis sto napravija tvoite ucenici so Skopje, dojdoa na vlast etnickite DIVJACI da crtaat proekti pod palkata na Hitler Makedonski.
Mandic-London, 31.03.2012 13:32:48
Izvonreden pedagog-profesor i arhitekt,doajen na Makedonskata arhitektura koj ni ja prenese ljubovta kon ovaa kreativna profesija.Mi prestavuva cest i golemo zadovolstvo sto mozam da kazam deka bev eden od studentite na Arhitektura vo klasata na profesor Cipan.Iskreno socuvstvo kon semejstvoto i vecna slava za mojot pocituvan profesor. Se nadevam deka nadleznite institucii,kolegi i studenti,ke mu odadat zasluzena pocit i deka nema da padne vo zaborav.Slava mu.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C

Понеделник
Сончево
Макс: 17°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

��нлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |