Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.03.2012, 15:39

Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ

Марко Коловски

Сојузот на композиторите на Македонија ги соопшти годинашните добитници на музичките награди што традиционално ги доделува во рамките на фестивалот „Денови на македонската музика“. Наградата „Панче Пешев“ која СОКОМ ја доделува за најдобро премиерно изведено или публикувано дело од македонски автор во претходната година, комисијата во состав: Живојин Глишиќ и Сони Петровски, композитори и Елени Новаковска, музиколог, ја додели на Марко Коловски за монографијата „Томислав Зографски - живот и дело“ - издадена во 2011 година од Музичкиот издавачки центар. Во образложението на жирито се вели дека монографијата е сеопфатно дело кое го покрива животот и творештвото на реномираниот македонски композитор и педагог Томислав Зографски.

Наградата „Георги Божиков“, пак, која СОКОМ ја доделува на ансамбли или музички уметници за најдобра изведба на дело од македонски автор во претходната година, комисијата во состав: Томе Манчев и Јана Андреевска, композитори и Марко Коловски, музиколог, ја додели на Питер Шепард Скарвед, виолинист од Велика Британија, за концертот одржан на „Денови на македонска музика“ минатата година.

Наградите на добитниците ќе им бидат врачени вечерва, пред Симфонискиот концерт на Македонската филхармонија. (Т.И.)


Статијата е прочитана 318 пати.

Испрати коментарСреќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |