Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
18.07.2012, 14:21
Пронајдени останките на Мона Лиза


Археолозите веруваат дека во еден манастир во Фиренца го пронашле скелетот на Мона Лиза


Тим археолози веруваат дека ја пронашле тајната на најславната слика на светот Мона Лиза. Тие веруваат дека во еден манастир во Фиренца го пронашле скелетот на Лиза Џерардини, жената која му позирала на Леонардо да Винчи. Лиза била сопруга на богатиот трговец со свила, Франческо дел Џоконда, а сликата во Италија е позната под називот Ла Џоконда.

Многу историчари се согласуваат дека Мона Лиза била Лиза дел Џокондa, која после смртта на сопругот станала калуѓерка. Таа умрела во манастир во 1542 година.

Археолозите со ископувањето на напуштениот манастир на Св. Урсула почнале минатата година, пишува „Дејли Мејл“. Откако пронајдените коски ќе минат низ процесот на испитување, научниците ќе се обидат да го реконструираат лицето и така евентуално да потврдат дека навистина станува збор за Мона Лиза.

Така би можело да се дешифрира и тајната на мистериозната насмевка од сликата. Археологот Силвано Винчети, кој го води ископувањето во манастирот, изјави дека се уште не може со сигурност да тврди дека се работи за Лиза Џерардини, но дека длабоко верува дека е така.

Статијата е прочитана 610 пати.

Испрати коментарЏајковски настапи на најголемиот фест��вал во Франција
На „Стоби 2012“ изведена претставата „Одбраната на Сократ“
Богатство од 38 милиони долари „исплива“ од морското дно
Почнаа подготовките за „Крушево - етноград“
Водителот на „Топ гир“ - најплатената ѕвезда на Би-Би-Си
(ФОТО) Храбра пародија на нашата политичка реалност
Почнува шестиот „Локумфест“ во Битола
„Архелаос“ на Плевнеш и Цветановски премиерно во Стоби
„Зa Mакедонцките работи“ на Мисирков на германски јазик
Ристо Василевски на фестивал нa поезијата во Франција
Американската „златна младина“ на Инстаграм открива како живеат богатите деца
Конкурсот за необјавена поема „Григор Прличев“ трае до 30 август
Антонио Бандерас бара прошка од сопругата Мелани Грифит
Милчо Манчевски во жири во Венеција
Календарот на Пирели за 2013. без голи убавици
(ФОТО) Сто пати браво за Мишел Камило
Руските солисти Борис Бровцин и Анастасија Волтчок вечер на „Охридско лето“
Ума Турман роди ќерка на 42 години
САД одбележуваат 110 години од производството на првиот климатизер
Мариса Мајер од „Гугл“ е новиот генерален директор на „Јаху“
Почина легендарниот клавијатурист на „Дип Парпл“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Грмотевици

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 5 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |