Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.07.2012, 15:49

Почнаа подготовките за „Крушево - етноград“

Свеченото отворање на манифестацијата е закажано за 26 јули пред споменикот „Илинден“

Жителите на Крушево почнаа да се подготвуваат за годинашната манифестација „Крушево - етноград“ што неколку години се одржува во пресрет и за време на Илинден и историскиот 2 Август.

Крушевчани се костимираат во носии, облекуваат костими на комити и чорбаџии за да им ја доловат сликата од историската 1903 година на туристите што се очекуваат во градот.

Градоначалникот Василчо Дамчевски и крушевските угостители викендов во чаршијата ќе организираат староградска чаршиска комитска вечер.

Свеченото отворање на манифестацијата е закажано за 26 јули пред споменикот „Илинден“, каде што ќе настапат голем број културно-уметнички друштва.


Статијата е прочитана 722 пати.

Испрати коментарБогатство од 38 милиони долари „исплива“ од морското дно
Водителот на „Топ гир“ - најплатената ѕвезда на Би-Би-Си
(ФОТО) Храбра пародија на нашата политичка реалност
Почнува шестиот „Локумфест“ во Битола
„Архелаос“ на Пле��неш и Цветановски премиерно во Стоби
„Зa Mакедонцките работи“ на Мисирков на германски јазик
Ристо Василевски на фестивал нa поезијата во Франција
Американската „златна младина“ на Инстаграм открива како живеат богатите деца
Конкурсот за необјавена поема „Григор Прличев“ трае до 30 август
Пронајдени останките на Мона Лиза
Антонио Бандерас бара прошка од сопругата Мелани Грифит
Милчо Манчевски во жири во Венеција
Календарот на Пирели за 2013. без голи убавици
(ФОТО) Сто пати браво за Мишел Камило
Руските солисти Борис Бровцин и Анастасија Волтчок вечер на „Охридско лето“
Ума Турман роди ќерка на 42 години
САД одбележуваат 110 години од производството на првиот климатизер
Мариса Мајер од „Гугл“ е новиот генерален директор на „Јаху“
Почина легендарниот клавијатурист на „Дип Парпл“Ангелина, 20.07.2012 18:45:32
Импресионирана сум. Крушево прерасна во необичен скапоцен камен на македонската традиционална култура. Им посакувам плодно лето во нивниот етно-град! Секако љубителите на Македонскиот фолклор и на филмовите на Милчо Манчевски ќе пронајдат место тука за да доживеат нешто автентично а денес.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |