Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.04.2012, 14:09
Опозицијата му објави бојкот на ВељаноскиОпозициските пратенички групи ќе ги бојкотираат координациите со претседателот на парламентот, Трајко Вељаноски, поради тоа што не ги ставил на дневен ред законските предлози што ги подготвија опозиционерите. Координаторот на СДСМ, Игор Ивановски, објави денеска дека пратеничките групи од опозицискиот фронт, во кои припаѓаат и НСДП, ПЕИ, НСДП... го замрзнуваат учеството во координациите кај Вељаноски.

Во изминатите неколку месеци, по конституирањето на овој пратенички состав, доживејаа фијаско повеќе законски решенија предложени од опозицијата, бидејќи пратениците од мнозинството гласаа против нив. Од СДСМ велат дека Вељаноски сега отишол чекор понатаму, така што најновите опозициски предлози не ги ставил ниту во агендата за наредната седница.

Станува збор за предлог-амандманот за измена на Уставот со кој би се оневозможило застарување на кривични дела поврзани со приватизацијата, за иницијативата за нова државна награда „Киро Глигоров“ и за идејата за воведување полициски омбудсман. Во овој пакет се и предлозите за измени на закони, со цел социјалните случаи да добиваат дополнителни две илјади денари за купување прехранбени производи од македонско потекло, владините институции да имаат обврска да го објавуваат износот и структурата на јавниот долг и да мора да го платат долгот на фирмите во рок од 90 дена.

Парламентарната опозиција ја напушти вчерашната координација кај Вељаноски, бидејќи овие предлози не биле ставени на дневен ред, за разлика од новиот предлог-закон за лустрација, што го предлагаат владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кој е во агендата на седницата закажана за 25 април.

„Мотивиран од тесно - партиските интереси на ВМРО ДПМНЕ, Вељаноски, спротивно од парламентарната пракса, новопредложените закони на опозицијата одби да ги стави на дневен ред на новозакажаната седница.

Дополнително, закажа седница со закони што до тогаш Владата ги немаше доставено ниту до архивата на Собранието“, рече Ивановски. Тој најави дека опозицијата за ваквите случувања ќе ја информира и меѓународната јавност и сите пријатели и донатори на македонското Собрание.

Вељаноски, пак, оценува дека парламентарната опозиција, користејќи ја чувствителноста на моментот, побрзала да го бојкотира политичкиот дијалог во Собранието. Тој вели дека, во изминатите шест месеци, повеќе од 20 закони што ги предложила опозицијата биле ставени и разгледувани на собраниска седница. Новите закони што ги предлага опозицијата Вељаноски планирал да ги стави на првата наредна седница што ќе ја закаже и за тоа, како што тврди, ги известил опозиционерите.

„Изразувам жалење што, наместо заедно да покажеме државнички однос кон чувствителноста на моментот низ кој сите минуваме, се појавува обид Собранието непотребно да го претвориме во арена на непринципиелни пресметки и постојани бојкоти“, се наведува во изјавата на првиот парламентарец. (А.М.М.)

Статијата е прочитана 2611 пати.

Испрати коментарГруевски и' даде морална поддршка на Јанкулоска
Масакрирани 14 луѓе во пограничен град во Мексико
Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за пекратното убиство
Затвор и протерување за Косовците со лажни македонски пасоши
Администрацијата ќе учи на работа со проект на МИОА
Повторно протест на вработените во „Македонија пат“
Професионалните возачи ќе добиваат патни документи по итна постапка
Брејвик - Веќе кажав повеќе отколку што сакав
Повторно одложено судењето за убиството на Јашари
„Орка Холдинг“ нов сопственик на Медиа Принт Македонија
Почнува реконструкцијата на 13 мостови долж Коридорот 10
Министрите на НАТО ќе расправаат за Авганистан
Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница
Зоран Трајчевски нов претседател на Советот за радиодифузија
Рајс - Македонија е подготвена за НАТО
ММФ - Македонија годинава со раст од два отсто, следната година 3,2 отсто
Владата се задолжува кај „Дојче банк“ со 250 милиони евра
Усвоен ребалансот на Буџетот за 2012 година
ЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство
Приведени 14 лица по протестите во Скопје
СДСМ - Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбата
Филе - Политичарите да апелираат за мир и воздржаност
Јанкулоска - Истрагата оди во добра насока
Нечас - Евроинтеграцијата на Македонија е во интерес и на ЕУ и НАТО
Брејвик - Повторно би го направил масакрот
Македонија и Чешка ја интензивираат економската соработка
Панета - Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО
Повредени лица и оштетени објекти во протестот за петкратното убиство
Протест во Скопје поради петкратното убиствоТрајче, 17.04.2012 16:33:53
A NSDP da ne gi zaboraivte??? :) Координаторот на СДСМ, Игор Ивановски, објави денеска дека пратеничките групи од опозицискиот фронт, во кои припаѓаат и НСДП, ПЕИ, НСДП... го замрзнуваат учеството во ко��рдинациите кај Вељаноски.
Goran, 17.04.2012 17:52:38
Sto ima novo? Ovie osven bojkoti i strajkovi nisto pametno nemaat kazano ni napraveno...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |