Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.06.2012, 23:31

Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со НадалНајдобриот светски тенисер во полуфиналето на Ролан Гарос му врати на Швајцарецот за ланскиот пораз (6-4, 7-5, 6-3) 

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ избори пласман во финалето на Ролан Гарос, откако попладнево во полуфиналето го совлада Роџер Федерер со 3:0 во сетови (6-4, 7-5, 6-3) во сетови. Воедно Ѓоковиќ му се раваншираше на Федерер за ланскиот пораз во полуфиналето.

За српскиот тенисер ова ќе биде прво финале на Ролан Гарос, додека неговиот противник Рафаел Надал ќе го игра седмото финале во Париз, а во досегашните шест нема пораз.

Најдобриот светски тенисер Ѓоковиќ доколку победи во финалето има можност да ги освои сите четири „Грен слем“ турнири во низа.

Во првото полуфинале Надал го победи Давид Ферер со 3:0 (6:2; 6:2 и 6:1) по сетови.

Машкото финале Ѓоковиќ – Надал се игра в недела, а утре на програмата е женското финале Марија Шарапова (Русија) – Сара Ерани (Италија).Статијата е прочитана 907 пати.

Испрати коментарОклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 13°C

Четврток
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Одлуката на Хашкиот суд е важна, но таа не го решава прашањето за името

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |