Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.05.2012, 16:44

На Прометеј му облекоа гаќиСпорните за дел од јавноста, откриени гениталии на митолошкиот јунак, од викендов се покриени

Поставената скулптура на Прометеј во паркот „Жена-борец“ веќе не е разголена. Спорните за дел од јавноста, откриени гениталии на митолошкиот јунак, од викендов се покриени со бронзена наметка налик на гаќи. Надлежните одлучија да ја облечат скулптурата по реакциите на голем број женски невладини организации, кои реагирале дека не доликува среде центарот да стои гол исправен маж, независно што станува збор за скулптура.

Нејзиниот автор Томе Аџиевски, иако сметаше дека неговото дело не е спорно, сепак, по барање на инвеститорот Општина Центар, со бронза ја преработи скулптурата.

Инаку, таа е дел од споменикот „Паднати херои“, кој целос��о се очекува да биде готов и откриен до средината на летото.


Статијата е прочитана 5240 пати.

Испрати коментарНајмалку 22 мртви во земјотресот во Италија
СДСМ
Собранието нема да одржи итна седница за НАТО и ЕУ
Работниците и газдите да не одат на суд
СДСМ ќе поднесе иницијатива за Национална стратегија за медиуми
Оригинален документ од предлогот на Нимиц во 2005 година
Отворена манифестацијата „Денови на занаетчиството 2012“
Нов бран и во ДУИ
Во администрацијата ќе се воведе систем заснован на компетенции
Царината доби опрема вредна 30.000 долари
Рекорд во Германија - Сонцето замени 20 нуклеарни централи
Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012
Данци со сомалиско потекло уапени поради тероризам
Случаен минувач ранет во скопски Аеродром
Нов земјотрес во Италија, бројот на загинати расте
Црвенковски - Груевски во 2005 одби предлог - Republic of Macedonia
Собранието ја отфрли интерпелацијата за Ставрески
Џемс Бонд од нашиот сокак
Грчките вили пресолени за македонски купувачи
Агрокомбинатот „Џумајлија“ во претстечајна постапка
Светот е бесен по масакрот во Сирија
Грчки историчар бара помош од Путин за Вранишковски
Ставрески - Економијата три пати подoбра од времето на СДСМ
Тешки криминалци во грчката „Златна зора“
Тешко повреден македонски државјанин во сообраќајка во Србија
СДСМ предлага мерки за реформа на јавната администрација
Иванов - Можеме да бидеме горди на македонските војници
Предавања на медицинскиот тим на „Аџибадем Систина"
Жена загина во експлозија на бомба на пазар во Бихаќ
„Темјаника“ на „Тиквеш“ доби бронзен медал во Лондон
Во сообраќајна несреќа во Индија загинаа 27 луѓе
Грчките новинари стапија во 24-часовен штрајк
Државата дава под закуп 8.703 хектари земјоделско земјиште
По поразот, Тадиќ се готви за премиер
Европско решение на спорот за името
Собранието ќе расправа за интерпелација на Ставрески
Уапсен член на АНА кој планирал атентати во Македонија и Косово
Го бркал соседот со секира за паркинг-место
Пусиќ - Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО
Гостиварец загинал по удар во ѕид со автомобил
Осум цивили загинале во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Тешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестDOLNO VODNO, 27.05.2012 22:02:52
Ovoj gol, pa prioblecen Prometej,cija umetnicka vrednost da ostavime da ja komentiraat specijalistite, poveke lici na onoj ubav Ivo Ribar - LOLA ( cija ulica ja snema), odosto na anticki ubavec. Dali bil gol ili oblecen, smetam deka ne mu e mestoto( niti vreme)za vo ovoj park, uste pomalku kako dodatok na spomenikot na *padnatite heroi*! Koj ja dal idejata za unistuvanje na parkot*Zena borec*,a koj bese toj sto go izvede ovoa umetnicko delo koe kako imnogu sto od proektot*Skopje 2014* ,ni go *smestija* bez prasanje,dali nie skopjanite go prifakjame ili ne? Ako sakaat da bidat zapamteni po dobro, arhitektite i tvorcite na bezbrojnite spomenici koi go ugushija Skopje, trebe da imaat dobest da recat NE,na tvorenje *Butel* srede Skopje!
ФЕЛИКС, 27.05.2012 23:22:16
Не верувам дека докрај оние предходно запрепастени моралистички тетки од некои едикојски женски здруженија ќе бидат задоволни до крај.Гаќите изгледаат некако претесни како да од типот Спидо боксерици,па некои нешта се назираат.Поарно ќе беше да беа барем за два броја поголеми и да личат како да се од Стружанка или Битола.А и богами би биле во духот на рекламата,,купувајте Македонско,,Но сега модифицирана со,,носете Македонски гашти,,.
Горан Велес, 28.05.2012 00:40:14
прометеј не ни е потребен испратете го во грција ако им треба и златно теле направете им и пратете им нека му се молат оти тие имаат 100 богови а вистинскиот не го знаат и почитуваат
Гошо, 28.05.2012 03:00:00
хахаха Македонскиот Прометеj
koki, 28.05.2012 08:10:01
Феликс??! Гледам многу филозофираш со гаштите како офајден ВМРО-вски апаратчик, јас пак ќе го речам следното - На Прометеј му облекоја гаќи, ама на народот му ги слекоја овие твои крвопијци...........
А, промена?, 28.05.2012 09:03:51
Стално ќе ги носи истите гаќи , нема да ги пресоблекува? Не е хигиенски. Дајте нов тендер за резервни гаќи!
Ајван Доктор®, 28.05.2012 11:01:48
Ужас,кој јасно говори до кое дереџе сме дојдени!За јавноста,барем за оние кои разбираат што е уметност,воопшто не е спорна голотијата,ниту гениталиите на грдата кичфигурина!Спорен е самиот кичерај за кој се одвоени преголеми средства,а неговата вредност е само толкава колку што чини бронзено-месинганата легура на светскиот пазар!Ништо повеќе!Сега,се одвоени додатни средства,се надевам дека износот на гаќите не ја на��минува сумата за целата грдотија!Очигледно во женските невладини организации се напикани слични личности како и владетелот,кои немаат поим,ниту можат да направат разлика меѓу уметност и грд кич!Ваквото ругло треба да се отстрани од паркот во целост,а не да се пресоблекува во гаќи!Дури и да му ставите мантил,тоа повторно ќе си остане грд и безвреден,но прескапо платен кичерај!
umetnik bez dostoinstvo, 28.05.2012 11:58:51
Avtorot ili avtorot tome Adzievski si go pogazi deloto, toa so ovie intervencii vekje ne e negovo delo, ama toj nema m... da se otkazhe od nego i da si go sochuva dostoinstvoto na imetnik
mene, 28.05.2012 12:44:37
Добро е што овие „госпоѓи“ живеат во овој „современ“ свет, а не во античко доба, кога било најнормално преку скулптурата да се слави убавината на човековото тело. А веројатно нема никогаш ни да влезат во некои светски познати музеи за да видат бројни познати вајарски дела, само заради „невкусот“ на авторот. Па нека е тоа и Микеланџело, на пример. Ме чуди само, ако се толку загрижени за моралот во нашава земја, како не го гледаат целиот невкус и неморал кај нашиот народ, што може да се види на секој чекор по улица или што се продава преку нашите медиуми. Или тоа е нешто сосема друго?
slartibartfast, 28.05.2012 13:04:09
Sto ksmet imam sto se rodiv vo ovaa dupka.
Blerim, 28.05.2012 13:26:47
Od seto ova budalestina mi se dopaga samo naslovot:) Sega ostanuva site ovie glupostite na nekoi luge od Stip da gi pretrpite vie Skopjani!
Ivan, 28.05.2012 14:05:05
Без гаќи ,со гаќи како и да е секој споменик што е поставен е со значење . Скопје навистина да изгледа на европска метропола . Крајниот резултат ке биде одличен . Верувајте .
ммк, 28.05.2012 14:25:30
Глупоста рака поголема глупост.па нели уметноста е независен оглед кон сопственото видување на нештата.како може овој толку ‘‘познат‘ уметник да го нагрди своето дело со облекување гашто.барем да беа и оние од бабами покојна сдоколенки со ‘‘разлабавени ластици ‘‘ што би рекол бурекџијата.Овој градоначалник на Центар не ли се срами сам од себе и уште се прави некој голем скопјанец из околине Врања
ana mar, 28.05.2012 14:27:35
ретардација.. ако прометеј бил гол во античката митологија, нека остане гол и во жена парк... а ние вака му мењаме имиџ :).... се` наопаку се` ....
Горан, 29.05.2012 01:29:39
Тарзан, уште Чита фали.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |