Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.07.2012, 21:45

(ОБНОВЕНО) Петмина тешко повредени во пожарот во СтрумицаТројца од нив во критична состојба вечерва се донесени во Градската болница во Скопје

ФОТО: Струмица Нет

Петмината потешко повредени при гаснењето на пожарот кај Струмица вечерва се донесени во Градската болница во Скопје. Тројца од нив се во критична состојба. Меѓу повредените е и 15-годишно момче со полесни изгореници.

Во посета на повредените се премиерот Никола Груевски, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски и заменик министерот за здравство Јовица Андовски.

Според директорката на Градската болница Јасминка Чабуковска, има доволно капацитет за целосно згрижување и за евентуално нови случаи. Осуммината полесно повредени меѓу кои еден пожарникар и седум дечиња, се хоспитализирани во Струмичката болница на одделенијата за интерна медицина и хирургија.

Четири возила за брза помош дополнително пристигнаа од болниците во Радовиш и Валандово, превезувајќи ги тешко повредените за Скопје. Градоначалникот Зоран Заев, Министерот Зоран Коњановски и пратениците Васил Пишев и Панче Орцев се во струмичката болница и ја следат ситуацијата.

Пожарот што почна на пладне, во 12 часот, од небрежност, во местото Чамчифлик, зафати борова шума и малку смрека на околу 100 хектари, се прошири, но е изгаснат од дождот во 19 часот и 30 минути.

Лицата се повредени во моментот кога гасејќи пожар краткото невреме ги засили пламените јазици кои буквално ги опколиле повредените.

Огнената стихија ја зафати боровата шума над Струмица од улицата „Бошко Буха“ кон месноста викана Два пата. Краткотрајниот дожд не беше доволен да го угаси огнот, а најавеното невреме оневозможува интервенција од воздух.
Статијата е прочитана 1615 пати.

Испрати коментарТретиот повреден и натаму во критчна состојба
Седум деца загинаа при експлозија на бомба во Авганистан
Петров - Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“
За Нимиц разговорите со македонскиот државен врв конструктивни
Обвинителството тврди дека има цврсти докази за двојното убиство
Димовски - Кривична одговорност за секој што ќе подметне пожар
Макрадули - Ангажманот на Бан Ки-мун во спорот со Грција од исклучителна важност
Димовски - Владата ќе интервенира за да не поскапи лебот
(ФОТО) Македонија подготвена за интензивни разговори во спорот со Грција
Нов пожар и се заканува на Струмица
Струјата поскапа за 9,83 отсто, а парното од 3,13 отсто до 3,75
Во ОКТА пуштен во употреба дренажен канал за подземни води
„Мудис“ ја намали перспективата на Европскиот фонд за финансиска стабилност
Потпишан договор за модернизација на „Горна Радика“ и „Шарски води“
Иран го зголеми бројот на центрифугите за збогатување ураниум
Бан Ки-мун и пред пратениците вети помош за решавање на името
Девојка го предизвикала пожарот во Струмица
Американски генерал обвинет за прикривање злоупотреби во Авганистан
Бан Ки-мун денеска пристигнува во Скопје
Напаѓачот од Бургас во Бугарија влегол преку Шенген зоната
Променливо облачно со локален дожд и грмежи
Ден на жалост во Струмица
Бан Ки-мун нема проблем со името Македонија
(ФОТО) Бан Ки-мун пристигна во Охрид
Иванов - Македонија е подготвена за решение за името
Филе - Балканлукс не е моја идеја
Струјата ќе поскапи за најмалку 10 отсто
Повреден малолетник во Тетовско
ФАО апелира за зголемен надзор над вирусот на говедска чума
(ФОТО) Македонија е конструктивна и посакува динамичен дијалог со Грција
(ОБНОВЕНО) Двајца браќа умреа од пожарот во Струмица
Семејството го брани синот убиец
СМК бара Македонија да продолжи во ОН под државното име
Бан Ки-мун - Очекувам нормализација на односите Белград-Приштина
СДСМ - Започна процесот на т.н интернет лустрација
„Еуромакс“ ќе инвестира 500 милиони долари и ќе вработи 500 лица
Човечки ембриони во шума во Урал
(ВИДЕО) Деветмина приведени за убиството на Тушевски и Јанев
Во Грција уапсена банда што шверцувала дрога во затвор
Папуљас - Треба да се прашаме како завршивме тука
Тројца загинати во сообраќајка кај Скадар
Британија ги поздравува реформите во Македонија
Тројца од повредените во пожарот се борат за живот
Дождот ги изгасна сите пожари во Македонија
Потпишување на договорот за концесија на Иловица
Tројката денеска пристигнува во Атина
Сончево со умерена облачност
(ФОТО) Премиерот Груевски ги посети повредените од пожарот
(ФОТО) Тешко повредените во пожарот хоспитализирани во Градската болница во Скопје
Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија
Осомничениот за масовното убиство во Колорадо се појави пред суд
Филе задоволен од напорите на Македонија за влез во ЕУ
Небојша Стефановиќ избран за претседател на српскиот Парламент
��окализирани повеќе пожари во Македонија
Бомбашот самоубиец од Бургас имал сопатничка
Грчки весник најавува иницијатива на ОН за името
Фадил Бајрами именуван за вицегувернер на НБРМ
Голем пожар во Струмица
СДСМ - Синдикатот да почне да се грижи за работниците
За 700 евра струмичани ќе се приклучуваат на гас
Средовечен маж се фрлил под воз кај Могила
Скотланд Јард води истрага за корупција во „Дејли Мирор“ и „Дејли Експрес“
Државата ќе им дава земјиште на социјалците
Обвинетите во „Калдрма“ негираат измами на патарините
Реконструкција на пет училишта и четири градинки во општина Карпош
Иванов се сретна со делегација од кинеската провинција Сичуан
Хрватска со царините на ЦЕФТА и по влезот во ЕУ
Возилата добиваат налепница, регистрацијата поскапува
Малта поддржува евроинтеграција на Македонија
Митинг на СДСМ во Неготино, Филипова кандидат за градоначалник
Бан Ки-мун утре и задутре во Македонија
Америка не може да се освести од шокот
Бран на насилства уби 39 лица во Ирак
Стартува судскиот процес за акцијата „Калдрма“
Познат составот на новата српска влада, изборот се очекува до петок
Затаило оружјето, масакрот можел да биде и покрвав
Изгаснат пожарот во Kривопаланечко
Министерот Попоски во Брисел на средби со Филе
Јапонската Влада и ТЕПКО ги игнорирале ризиците од нуклеарен инцидент
Голем астероид помина крај Земјата
Немири во два кампа со сириски бегалци во Турција
Тројца загинати во пожарите во Шпанија
Oблачно и нестабилно со локален дожд
Моторциклист загина во Тетово
Црвенковски демантира дека шверцувал нафтаStruma, 23.07.2012 23:33:52
Strasno i jas bev vo pazuvite na ognot,sakajki da pomognam, bidejki imase veter pa stihijata bese nezapirliva ,pocnavme da praveme otsecuvanje,no sepak ognot se probivase izmegu nas,Inaku ovoj bor e endotip edinstven na balkanot ,na ovoj teren bese poznat profesor na sumarski fakultet od saraevo i na istiot kako izbor tema doktorirase,bas na toj bor i do den denes ja nosi titulata doktor. Inaku jas se prikluciv vo gasenjeto dobrovolno,a imase i drugi kako mene ,a najzalno bese sto imase i dosta posmatraci.Bog ni pomogna koga pocna najstrasnoto pocna da vrne golem dozd.
Трпе, 23.07.2012 23:55:38
На тв сител спомнато е дека со помош на пропагандната влада(која се рекламира и кога не треба) СО БРЗА РЕАКЦИЈА НА ВЛАДАТА е изгаснат пожарот и спречена погплема несрека над Струмица.Се молеле на господ да заврне дожд(иако пожарот бил блиску до населба) и повредените од Струмица до Скопје ги транспортирале (150км) со современи амбулантни возила цели 3 часа.Во гаснење на пожарот учествувало локалното население,противпожарните единици и од комуналното претпријатие.Каде овде може да се пронајде владата.(морална подршка)

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |